Evrensel İnsan Hakları Bildirisinin makâsidü'ş-şerîa çerçevesinde değerlendirilmesi
Evaluation of the Universal Declaration of Human Rights within the framework of makasidü'ş-şeri̇a
  1. Tez No: 963031
  2. Yazar: NURHAN GÜLDEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİMCAN BUĞDA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
İnsan yaratılış itibariyle sosyal bir varlıktır ve temel ihtiyaçlarının karşılanması için de olsa başkalarına ihtiyaç duymaktadır. Bir arada yaşamanın birtakım kuralları bulunmaktadır. Bu kuralların en önemli olanı fertlerin birbirlerinin hayatına, kararına, bütün yaşam alanına saygı duymak zorunda olmasıdır. Her insan doğuştan birtakım haklara sahip olarak dünyaya gelir. Bu haklar arasında istediği yerde ve şekilde yaşamak, bir inanca sahip olarak onun gereklerini yerine getirmek, mal ve mülk sahibi olmak, eğitim almak, evlenmek, çalışmak bulunur. Bu tercihler doğrultusunda hareket ederken her ferdin özgür iradesi ile karar vermesine ve bu kararlarını hayata geçirmesine müdahale edilmemelidir. Bununla birlikte her ferdin, milliyetine, cinsiyetine, inancına, siyasi görüşüne, sahip olduğu statüye ve içinde yaşadığı topluma bakılmaksızın bu haklardan yararlanması sağlanmalıdır. İnsanın sırf insan olması sebebiyle doğal olarak sahip olduğu bu hakların varlığı zaman içerisinde aşamalardan geçmiştir. İnsan hakları konusunda Batıda ve İslam dünyasında birçok bildiri hazırlanmış, antlaşma yapılmış, çalışma ortaya konulmuştur. Bu çalışmada, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından imzalanan İnsan Hakları Evrensel Bildirisi'nde yer alan bazı maddeleri ele alarak bunların makâsidü'ş-şerîa başlığı altında İslam Hukukunda korunması esas kabul edilen zarûriyyât-ı hamse diye bilinen beş temel esas ile mukayese yapılması hedeflenmiştir. Hazırlanan bu çalışmanın amacı, İlahi bir temele ve korumaya dayanan insan hakları ile insanlar tarafından ortaya konulan insan haklarının kıyaslanması sonucunda ortaya çıkacak olan benzer ve farklı yönlerin belirlenmesidir.
Özet (Çeviri)
Human beings are social beings by nature and need others to meet their basic needs. There are certain rules for living together. The most important of these rules is that individuals must respect each other's lives, decisions, and entire living spaces. Every human being is born with certain rights. These rights include living where and how one wishes, having a belief and fulfilling its requirements, owning property, receiving education, marrying, and working. While acting in line with these preferences, no interference should be made in each individual's free will to make decisions and implement these decisions. However, every individual should be able to benefit from these rights regardless of their nationality, gender, belief, political view, status and the society they live in. The existence of these rights, which humans naturally possess simply because they are human, has gone through stages over time. Many declarations have been prepared, agreements have been made and studies have been put forward in the West and the Islamic world on the subject of human rights. In this study, it is aimed to examine some of the articles in the Universal Declaration of Human Rights signed by the United Nations General Assembly and to compare them with the five basic principles known as the zarûriyyât-ı hamse, which are accepted as the basis for protection in Islamic Law under the title of makâsidü'ş-şerîa. The purpose of this study is to identify the similarities and differences that emerge from comparing human rights based on divine foundations and protection with those established by human efforts.