Eğitim fakültesi bireysel çalgı bağlama öğrencilerinin mesleki açıdan bağlama öğretebilme yeterliliklerinin incelenmesi
An examination of the professional competencies in teaching bağlama of the individual bağlama students in the faculty of education
  1. Tez No: 963039
  2. Yazar: OSMAN KOÇAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültesi müzik öğretmenliği programında öğrenim gören 3. ve 4. sınıf bağlama öğrencilerinin, bağlama enstrümanını öğretmeye yönelik yeterliliklerini incelemektir. Araştırma, tarama modellerinden tekil tarama modeline göre yapılandırılmıştır. Çalışma grubunu, Türkiye'nin farklı üniversitelerindeki müzik öğretmenliği programına kayıtlı olan toplam 16 bağlama öğrencisi oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan senaryo temelli açık uçlu anket aracılığıyla toplanmıştır. Katılımcıların yanıtları önceden hazırlanan ve 3 bölümden oluşan puanlama cetveli doğrultusunda değerlendirilmiş, ayrıca yazılı yanıtlar betimsel analizi tekniği ile çözümlenmiştir. Puanlama cetveli uzman görüşleri alınarak geliştirilmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, katılımcıların bağlama öğretme yeterliklerinin genel olarak ortalamanın altında seyrettiği görülmüştür. Senaryo sorularına verilen yanıtlar incelendiğinde, katılımcıların öğretim sürecinde karşılaşabilecekleri özgün durumlar için sınırlı öğretim stratejileri geliştirdikleri gözlenmiştir. Bazı katılımcıların, problem çözme veya öğrenme güçlüğü gibi senaryolara karşı sadece“öğretirim”gibi yüzeysel ve açıklayıcı olmayan yanıtlar verdikleri tespit edilmiştir. Bu durum, müzik öğretmenliği programlarında öğretme yeterliliklerinin uygulamaya dayalı ve kalıcı öğrenmeyi destekleyici düzeyde gelişmediğini göstermektedir. Araştırma bulguları, müzik öğretmenliği lisans programlarında bağlama öğretimine yönelik uygulamalı öğretim stratejilerinin çeşitlendirilmesi gerektiğini ve öğretim yeterliliklerinin geliştirilmesine yönelik eğitimlere ihtiyaç duyulduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the teaching competencies of 3rd and 4th-year bağlama students enrolled in the music teacher education program at faculties of education. The research was structured according to the single survey model, one of the general survey models. The study group consists of 16 bağlama students enrolled in music teacher education programs at various universities in Türkiye. Data were collected through a scenario-based open-ended questionnaire developed by the researcher. Participants' responses were evaluated using a pre-designed scoring rubric consisting of three sections, and the written answers were analyzed using descriptive analysis. The scoring rubric was developed based on expert opinions. According to the findings, participants' overall competency in teaching bağlama was found to be below average. An examination of the responses to the scenario questions revealed that participants developed limited instructional strategies for unique situations that may arise during the teaching process. It was observed that some participants gave superficial and non-explanatory responses such as“I would teach”to scenarios involving problem-solving or learning difficulties. This indicates that teaching competencies in music teacher education programs have not developed at a level that supports practical and lasting learning. The findings highlight the need to diversify practical teaching strategies related to bağlama instruction in undergraduate music teacher education programs and emphasize the necessity of training aimed at improving teaching competencies.