Tüketicilerin kişilik tiplerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisi
The effect of consumer personality types on purchasing behaviour
- Tez No: 963047
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT BAŞAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, tüketicilerin kişilik tiplerinin satın alma davranışları üzerindeki etkisini incelemektir. Tüketici davranışları, yalnızca demografik veya ekonomik faktörlerle değil, bireylerin psikolojik özellikleriyle de şekillenmektedir. Bu bağlamda, çalışmada kişilik özellikleri değerlendirilirken psikolojide yaygın olarak kabul gören Beş Faktör Kişilik Modeli (Big Five Personality Traits) temel alınmıştır. Model kapsamında dışadönüklük, uyumluluk, sorumluluk, duygusal denge (nevrotiklik) ve deneyime açıklık olmak üzere beş temel kişilik boyutu ele alınmıştır. Araştırmanın evrenini Türkiye'de yaşayan yetişkin bireyler oluştururken, örneklem ise çevrim içi anket yöntemiyle ulaşılan 400 katılımcıdan oluşmaktadır. Veriler, yapılandırılmış bir anket formu aracılığıyla toplanmış; SPSS programı kullanılarak frekans analizi, korelasyon ve regresyon analizleri ile değerlendirilmiştir. Araştırma bulguları, kişilik tiplerinin satın alma davranışları üzerinde anlamlı etkiler yarattığını ortaya koymuştur. Özellikle dışadönük bireylerin daha çok dürtüsel satın alma eğiliminde oldukları, sorumluluk düzeyi yüksek bireylerin ise planlı ve mantıklı alışveriş davranışları sergiledikleri tespit edilmiştir. Ayrıca nevrotik kişilik yapısına sahip bireylerin stresli dönemlerde kontrolsüz alışverişe daha yatkın olduğu gözlemlenmiştir. Deneyime açık bireyler yenilikçi ürünleri tercih ederken, uyumlu bireylerin sosyal çevrenin etkisiyle satın alma kararları verdiği belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, tüketici segmentasyonunda psikolojik unsurların dikkate alınmasının pazarlama stratejilerinin etkinliğini artırabileceğini göstermektedir. Bu bağlamda çalışma hem akademik alana hem de uygulayıcılar için pazarlama stratejilerine katkı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of personality types of consumers on purchasing behaviors. Consumer behavior is shaped not only by demographic or economic factors, but also by the psychological characteristics of individuals. In this context, the study was based on the Big Five Personality Traits (Big Five Personality Traits) Model, which is widely accepted in psychology, when evaluating personality traits. Within the scope of the model, five basic personality dimensions were considered: extraversion, compatibility, responsibility, emotional balance (neuroticism) and openness to experience. While adult individuals living in Turkey constitute the universe of the research, the sample consists of 400 participants reached by online survey method. The data were collected through a structured questionnaire; frequency analysis, correlation and regression analyses were evaluated using the SPSS program. Research findings have revealed that personality types have significant effects on purchasing behaviors. In particular, it has been found that extraverted individuals tend to make impulsive purchases more, while individuals with a high level of responsibility exhibit planned and logical shopping behaviors. In addition, it has been observed that individuals with a neurotic personality structure are more prone to uncontrolled shopping during stressful periods. It has been determined that while individuals who are open to experience prefer innovative products, compatible individuals make purchasing decisions under the influence of the social environment. The results obtained show that taking into account psychological elements in consumer segmentation can increase the effectiveness of marketing strategies. In this context, the study contributes to both the academic field and marketing strategies for practitioners.