TÜBİTAK ulusal bilim olimpiyatları ortaokul matematik sınav sorularının MATH taksonomisine göre incelenmesi
The analysis of TÜBİTAK national science olympiad middle school mathematics exam questions according to the MATH taxonomy
  1. Tez No: 963046
  2. Yazar: BÜŞRA CEBE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR UYAR DÜLDÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışma, TÜBİTAK Ulusal Bilim Olimpiyatları Ortaokul Matematik Birinci Aşama sınav sorularının MATH (Mathematical Assesment Task Hierarchy) taksonomisine ve öğrenme alanlarına göre dağılımını incelemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamında 2022 - 2024 yılları arasında ulusal bilim olimpiyatlarında TÜBİTAK tarafından ortaokul matematik dalında uygulanan toplam 96 sınav sorusu incelenmiştir. Bu sorular, ulusal bilim olimpiyatlarının birinci aşama sınavlarına aittir. Çalışmada nitel araştırma yöntemlerinden doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Doküman analizi sonucunda elde edilen veriler yüzde ve frekans değerleriyle ifade edilmiştir. İnceleme sürecinde sorular, öncelikle araştırmacı tarafından matematik öğrenme alanlarına ve MATH taksonomisine göre sınıflandırılmıştır. Daha sonra aynı sınıflandırma iki uzman tarafından da birbirinden bağımsız olarak gerçekleştirilmiş; araştırmacı ve uzmanların değerlendirmesi sonucunda görüş birliğine varılmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, soruların öğrenme alanlarına göre dağılımının her yıl eşit şekilde yapıldığı belirlenmiştir. Her yıl sorulan 32 sorudan; 8'i geometri, 8'i sayılar teorisi, 8'i analiz– cebir ve 8'i sonlu matematik alanında hazırlanmıştır. MATH taksonomisine göre sınıflandırmada ise soruların çoğunluğunun A3 (rutin işlemlerin kullanımı) düzeyinde yer aldığı görülmüştür. Bu sınıflandırma, her bir sorunun öğrenciye kazandırmayı hedeflediği bilişsel becerilerin düzeyini açıklamaktadır. Sonuç olarak araştırma bulgularının, olimpiyatlara hazırlık sürecinde öğrenci ve öğretmenler için yol gösterici olabileceği düşünülmektedir. Ayrıca bu çalışma, gelecekte yapılacak sınav analizlerine temel oluşturabilecek nitelikte veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the distribution of TÜBİTAK National Science Olympiad Middle School Mathematics First Stage exam questions according to the MATH (Mathematical Assessment Task Hierarchy) taxonomy and mathematics learning domains. Within the scope of the research, a total of 96 exam questions administered by TÜBİTAK in the middle school mathematics category of the National Science Olympiads between 2022 and 2024 were analyzed. These questions belong to the first-stage exams of the National Science Olympiads. The study employed document analysis, one of the qualitative research methods. The data obtained through document analysis were presented using percentages and frequencies. During the analysis process, the questions were first classified by the researcher according to mathematics learning domains and the MATH taxonomy. Subsequently, the same classification was independently conducted by two experts. Consensus was reached through comparison and discussion of the evaluations made by the researcher and the experts. According to the findings, the distribution of the questions across learning domains was consistently balanced each year. Of the 32 questions asked annually, 8 were related to geometry, 8 to number theory, 8 to analysis and algebra, and 8 to finite mathematics. In terms of MATH taxonomy classification, most of the questions were found to fall under Level A3 (use of routine procedures). This classification provides insight into the cognitive skills that each question is designed to develop in students. In conclusion, the findings of this study are expected to serve as a valuable guide for both students and teachers in preparing for the Olympiads. Moreover, the study offers data that may serve as a foundation for future exam analyses.