Kutanöz skuamöz hücreli karsinomda histopatolojik CD47, CD163 ve CD68 ekspresyonlarının dermatoskopik ve klinikopatolojik verilerle değerlendirilmesi
Evaluation of histopathological CD47, CD163 and CD68 expression in cutaneous squamous cell carcinoma in relation to dermoscopic and clinicopathological parameters
- Tez No: 963063
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 194
Özet
Bu çalışma, kutanöz skuamöz hücreli karsinom (kSHK) olgularında, histopatolojik olarak CD47, CD163 ve CD68 ekspresyonlarının dermatoskopik ve klinikopatolojik parametrelerle olan farklılığını incelemeyi amaçlamaktadır. CD47, tümör hücrelerinin immün sistemden kaçışında kritik bir rol oynayan bir“Beni Yeme”sinyali olarak bilinirken, CD163 ve CD68 makrofaj infiltrasyonunu gösteren immün belirteçlerdir. Bu üç belirtecin ekspresyon düzeylerinin, kSHK'nin klinik seyri, dermatoskopik bulguları (vasküler paternler, keratinizasyon özellikleri vb.) ve histopatolojik değişkenlerle nasıl bir ilişki gösterdiği literatürde sınırlı düzeyde incelenmiştir. Çalışmada, kSHK tanısı almış olgular retrospektif olarak değerlendirilmiş; hastaların demografik özellikleri, lezyon lokalizasyonları, klinik seyirleri ve dermatoskopik incelemeleri detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Ayrıca, CD47, CD163 ve CD68'in immünohistokimyasal ekspresyon düzeyleri belirlenmiş ve elde edilen bulgular klinikopatolojik verilerle karşılaştırılmıştır. Dermatoskopik incelemede vasküler paternler, keratinizasyon özellikleri ve stromal değişiklikler detaylandırılmış, histopatolojik analizlerde ise tümör diferansiyasyon derecesi, perinöral invazyon, lenfovasküler invazyon ve tümör boyutları değerlendirilmiştir. Araştırma bulgularımız, yüksek CD163 ekspresyonunun, nüks, dermoskopik ve histolojik ülserasyon ile anlamlı farklılık gösterdiği görülmüştür. CD68 ekspresyon düzeyleri, makrofaj infiltrasyonunun yoğun olduğu olgularda belirgin şekilde artmış vii olup, özellikle perinöral invazyon ve ağrı varlığı ile gösterdiği anlamlı farklılık, CD68+ makrofajların kSHK'nin nörotropik yayılımı ve semptomatik profili üzerindeki rolünü desteklemektedir. Bu bulgular, CD68 ile temsil edilen inflamatuar yanıtın yalnızca immün mikroçevrenin bir parçası değil, aynı zamanda tümör progresyonunun klinik yansımaları açısından da prognostik öneme sahip olabileceğini düşündürmektedir. Dermatoskopik olarak ise CD47 ekspresyonunun belirgin olduğu olgularda daha agresif vasküler paternler, düzensiz keratinizasyon özellikleri ve hem dermatoskopik hem histopatolojik ülserasyonla anlamlı farklılık saptanmıştır. Eş zamanlı olarak CD68 ekspresyonu ile lezyonel ağrı varlığı ve histopatolojik perinöral invazyon varlığı farklılık göstermiştir. Bu çalışma, kSHK'de CD47, CD163 ve CD68'in immünohistokimyasal ekspresyonlarının, tümörün dermatoskopik ve klinikopatolojik özellikleri ile anlamlı bir farklılık içerisinde olduğunu ortaya koymaktadır. Elde edilen bulgular, bu belirteçlerin prognostik değerlendirmede ve tedavi planlamasında yol gösterici olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the differences in the histopathological expression of CD47, CD163, and CD68 in cutaneous squamous cell carcinoma (cSCC) cases with respect to dermoscopic and clinicopathological parameters. CD47 is known as a“don't eat me”signal that plays a critical role in tumor cell immune evasion, while CD163 and CD68 are immune markers indicative of macrophage infiltration. The relationship between the expression levels of these three markers and the clinical course, dermoscopic features (such as vascular patterns, keratinization characteristics), and histopathological variables of cSCC has been scarcely studied in the literature. In this retrospective study, patients diagnosed with cSCC were evaluated in detail, including their demographic features, lesion localization, clinical progression, and dermoscopic assessments. The immunohistochemical expression levels of CD47, CD163, and CD68 were determined and compared with clinicopathological data. Dermoscopic evaluations focused on vascular patterns, keratinization features, and stromal changes, while histopathological analyses included tumor differentiation grade, perineural invasion, lymphovascular invasion, and tumor size. Our findings revealed that high CD163 expression showed a statistically significant difference in relation to recurrence, dermoscopic ulceration, and histologic ulceration. Elevated CD68 expression was prominent in cases with dense macrophage infiltration, showing significant differences especially in relation to perineural invasion and the presence of pain. These findings support a potential role of CD68+ macrophages in the neurotropic spread and symptomatic profile of cSCC. This suggests that the ix inflammatory response represented by CD68 may not only reflect the tumor immune microenvironment but could also have prognostic relevance in terms of tumor progression. Dermoscopically, cases with prominent CD47 expression exhibited more aggressive vascular patterns, irregular keratinization characteristics, and a significant association with both dermoscopic and histopathologic ulceration. Furthermore, CD68 expression correlated with the presence of lesional pain and histopathological perineural invasion. This study demonstrates that the immunohistochemical expression of CD47, CD163, and CD68 in cSCC is significantly associated with the tumor's dermoscopic and clinicopathological characteristics. The findings suggest that these markers may serve as valuable tools in prognostic evaluation and treatment planning for cutaneous squamous cell carcinoma.