Farklı titrelerde kedi koronavirüs seropozitifliği olan kedilerde akut faz proteinleri ve bazı immun parametrelerin birlikte araştırılması
Investigation of acute phase proteins and some immune parameters in cats with different titers of feline coronavirus seropositivity
  1. Tez No: 963061
  2. Yazar: GÜLCE AYAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU DOKUZEYLÜL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, İç Hastalıkları, Veterinary Medicine, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları (Veterinerlik) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Feline infeksiyöz peritonitis (FIP), kedilerde Feline koronavirüs (FCoV) enfeksiyonuna bağlı olarak gelişen, çoğunlukla ölümle sonuçlanan sistemik ve progresif bir hastalıktır. Klinik ve laboratuvar bulgularının non-spesifik olması tanıyı karmaşık hale getirmekte ve hastalığın geç dönemde fark edilmesine neden olmaktadır. Bu tez çalışmasının amacı, FCoV antikor titresinin akut faz proteinleri (Alfa-1 Asit Glikoprotein (AGP), Serum Amiloid A (SAA), C-Reaktif Protein (CRP), Haptoglobulin (Hp)) ve Feline interferon gamma (IFN-γ) düzeyleriyle birlikte değerlendirerek, FIP'in erken tanısında önemli olası biyobelirteçleri saptayabilmek ve yüksek antikor titresine sahip asemptomatik kedilerde subklinik FIP riskini ortaya koymaktır. 2021-2024 yılları arasında İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa Veteriner Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı Polikliniği'ne iştahsızlık, halsizlik, ishal, kusma, sarılık ve/veya genel durum bozukluğu şikayetleriyle getirilen ırk, cinsiyet fark etmeksizin 1 yaş üzerindeki 84 adet kedi çalışmaya dahil edilmiştir. Kediler, Immunocomb® ELISA yöntemiyle belirlenen FCoV antikor titrelerine göre yedi gruba (S0, S1, S2, S3, S4, S5 ve S6) ayrılarak tüm gruplardaki klinik, hematolojik, biyokimyasal ve immünolojik parametreler detaylı olarak değerlendirilmiştir. Yaş, ırk ve cinsiyetin FCoV enfeksiyonu ve FIP gelişimine etkisi detaylı olarak incelenmiştir. Özellikle 2 yaş altı kediler ile British Shorthair ve Scottish Fold ırklarında FIP gelişim riskinin artabileceği, erkek kedilerde daha yüksek feline coronavirus antikor titresine ve FIP'e özgü klinik semptomlara daha sık rastlandığı belirlenmiştir. Yüksek antikor titreleri, AGP ve SAA düzeylerindeki artışla ilişkili bulunurken, IFN-γ düzeylerinin negatif ve düşük pozitif titre gruplarında daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Bu durum, FIP'in gelişiminde hücresel immün yanıtın rolünün önemli olduğunu desteklemektedir. Sonuç olarak, bu çalışmada incelenen tüm parametreler FIP'in ayırıcı tanısına, veteriner klinik pratiğine özellikle feline coronavirüsle enfekte kedilerin yaşam süresi ve yaşam kalitesine önemli katkılar sağlayabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Feline infectious peritonitis (FIP) is a systemic and progressive disease in cats, caused by infection with feline coronavirus (FCoV), and is most often fatal. The non-specific nature of clinical and laboratory findings complicates the diagnosis and leads to the disease being recognized at a late and/or end stage. The aim of this doctoral thesis is to identify potential important biomarkers for the early diagnosis of FIP by evaluating FCoV antibody titers in conjunction with acute phase proteins (Alpha-1 acid glycoprotein [AGP], Serum amyloid A [SAA], C-reactive protein [CRP], Haptoglobin [Hp]) and Feline interferon gamma (IFN-γ) levels, and to reveal the risk of subclinical FIP in asymptomatic cats with high antibody titers. Between 2021 and 2024, a total of 84 cats over 1 year of age, regardless of breed or sex, are referred to the Internal Medicine Depertment Polyclinics, Istanbul University-Cerrahpasa, with complaints of anorexia, lethargy, diarrhea, vomiting, jaundice, and/or general condition impairment, were included in the study. The cats were divided into seven groups (S0, S1, S2, S3, S4, S5, and S6) according to their FCoV antibody titers determined by the Immunocomb® ELISA method, and clinical, hematological, biochemical, and immunological parameters were evaluated in detail in all groups. The effects of age, breed, and sex on FCoV infection and the development of FIP were examined in detail. It was determined that the risk of developing FIP may be increased in cats under 2 years of age, as well as in British Shorthair and Scottish Fold breeds, and that male cats more frequently exhibited higher feline coronavirus antibody titers and clinical symptoms specific to FIP. High antibody titers were found to be associated with increased AGP and SAA levels, whereas IFN-γ levels were higher in the negative and low-positive titer groups. This finding supports the significant role of the cellular immune response in the pathogenesis of FIP. In conclusion all parameters examined in this study show that they can provide significant contributions to the differential diagnosis of FIP, veterinary clinical practice and espesially to the survival and the quality of life of cats infected with feline coronavirus.