Avrupa Birliği Türkiye ilişkileri çerçevesinde kırsal kalkınma politikaları ve etkinliği
Rural development policies and effectiveness within the framework of European Union Türkiye relations
- Tez No: 963064
- Danışmanlar: PROF. DR. SEYHAN TAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Kırsal kalkınma, sadece tarımsal yapının modernizasyonunu değil, aynı zamanda sosyal refahın artırılması, çevresel sürdürülebilirliğin sağlanması ve bölgesel dengesizliklerin giderilmesi gibi çok boyutlu bir gelişim sürecini kapsamaktadır. Avrupa Birliği'nin kırsal kalkınma stratejileri, kırsal bölgelerin ekonomik kalkınmasını desteklemeyi, yaşam standartlarını iyileştirmeyi ve yerel kaynakları sürdürülebilir bir şekilde kullanmayı hedeflemektedir. Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki kırsal kalkınma politikalarının tarımsal katma değer üzerindeki etkilerinin incelenmesi, kırsal yaşam kalitesinin iyileştirilmesine yönelik önemli bir araştırma alanı haline gelmiştir. Avrupa Birliği'nin kırsal kalkınma stratejileri, mali teşvikler ve yerel paydaş katılımı aracılığıyla kırsal bölgelerde yapısal dönüşümü teşvik ederken, Türkiye'de ise bu politikalar, kırsal alanlardaki yaşam kalitesini artırmaya yönelik uyum sürecinin temelini atmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 2001-2023 yılları arasında Türkiye ve veri varlığına göre seçilen 15 Avrupa Birliği ülkesi için tarımsal katma değerin belirlenmesinde tarım politikaları ve iklimsel unsurların etkilerini incelemektir. Bu çerçevede, tarımsal katma değer bağımlı değişken olarak ele alınmış ve bu değeri etkileyen tarımsal destekler, işgücü, arazi büyüklüğü ile sıcaklık ve yağış gibi faktörler dikkate alınmıştır. Elde edilen bulgular, tarımsal desteklerin tarımsal katma değer üzerinde negatif ve anlamlı bir etkisi olduğunu, işgücü ve arazi büyüklüğünün ise pozitif etkiler yarattığını göstermektedir. İklim değişkenlerinin tarımsal katma değer üzerindeki etkilerinin istatistiksel olarak anlamlı olmadığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Rural development encompasses not only the modernization of agricultural structures but also a multidimensional process aimed at enhancing social welfare, ensuring environmental sustainability, and reducing regional disparities. The European Union's rural development strategies seek to foster the economic growth of rural areas, improve living standards, and promote the sustainable use of local resources. Examining the effects of rural development policies on agricultural value added in the context of Turkey and the European Union has emerged as a significant field of research for improving the quality of rural life. While the EU's rural development strategies encourage structural transformation in rural regions through financial incentives and the participation of local stakeholders, in Turkey, these policies lay the foundation of the adaptation process designed to enhance the quality of life in rural areas. The aim of this study is to analyze the impact of agricultural policies and climatic factors on agricultural value added for Turkey and 15 selected European Union member states, based on data availability, over the period 2001–2023. In this framework, agricultural value added is considered as the dependent variable, while agricultural subsidies, labor, land size, as well as temperature and precipitation are examined as explanatory factors. The findings indicate that agricultural subsidies have a negative and statistically significant effect on agricultural value added, whereas labor and land size exert positive effects. By contrast, the impacts of climatic variables on agricultural value added are found to be statistically insignificant.