Migren hastalarında L-kinürenin ve pitüiter adenilat siklaz aktive edici polipeptid-38 düzeylerinin migren alt tipleri ve allodini özellikleri ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of serum L-kynurenine and pituitary adenylate cyclase-activating polypeptide-38 levels in association with migraine subtypes and allodynia characteristicscharacteri̇sti̇cs
  1. Tez No: 963067
  2. Yazar: ENES DURAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKSOY GÜNDOĞDU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Migren, 4–72 saat süren, tekrarlayıcı ataklarla seyreden bir birincil baş ağrısı bozukluğu olup, dünya genelinde engelliliğe en fazla katkıda bulunan hastalıklar arasında yer almaktadır. Migrenin tanı ve tedavisinde, biyokimyasal belirteçlerin araştırılması ve migren ile allodini arasındaki ilişkinin açıklanması, son çeyrek yüzyılda önemli bir araştırma alanı olarak öne çıkmıştır. Serotonin yolu metabolitlerinden olan PACAP-38 (Hipofiz adenilat siklaz aktive edici polipeptit-38) ve L-kinürenin (L-KYN), son yıllarda bu alandaki çalışmaların odak noktası haline gelmiştir. Bu çalışmada, migren tanısı alan bireylerde PACAP-38 ve L-KYN düzeylerinin sağlıklı popülasyona göre değerlendirilmesi ve bu belirteçlerin allodini ile ilişkilerinin maliyet-etkin yöntemlerle araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya, nöroloji polikliniğinde ICHD-3 kriterlerine göre migren tanısı konulan 137 hasta ile 40 sağlıklı kontrol birey dahil edilmiştir. Son üç ay içerisinde SSRI, SNRI veya TAD kullanan bireyler her iki gruptan da dışlanmıştır. Tüm katılımcılara Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Vizüel Analog Skala (VAS), Allodini Semptom Kontrol Listesi (ASKL) ve Migren Özürlülük Değerlendirme Ölçeği (MIDAS) uygulanmıştır.Migren grubunda kadın cinsiyet ve aile öyküsü oranı sağlıklı kontrollere göre daha yüksek bulunmuştur. KM'li bireylerde EM'li bireylere kıyasla BAÖ, BDÖ, ASKL puanları ve MIDAS derecesi daha yüksek saptanmıştır. PACAP-38 ve L-KYN düzeyleri, hem migrenli bireylerde sağlıklı kontrollere kıyasla hem de KM'lilerde EM'lilere göre daha düşük bulunmuştur. Bu belirteçlerin migrenli bireyleri ayırt etmedeki duyarlılık ve özgüllük düzeyleri yüksek olarak belirlenmiştir. PACAP-38 ve L-KYN düzeylerinin, migrene eşlik eden allodiniyi ayırt etmede orta-yüksek düzeyde ayırt edici olduğu gözlemlenmiştir. İki belirteç arasında yüksek düzeyde pozitif korelasyon saptanmıştır. Migrenli bireylerde allodini gelişim riski; yaş, anksiyete puanı, hastalık süresi, MIDAS derecesi, evli olma durumu, kronik migren varlığı, aile öyküsü ve menstrüasyonla ilişkili migren ile anlamlı şekilde ilişkili bulunmuştur. PACAP-38 ve L-KYN arasındaki ilişkiyi değerlendirmek üzere oluşturulan istatistiksel modellerde, bu iki parametre arasında yüksek düzeyde ilişki olduğu gösterilmiştir. Migren hastalarında halen rutin kullanımda olan bir biyobelirteç bulunmaması ve mevcut tedavi seçeneklerinin sınırlı olması nedeniyle, PACAP-38 ve L-KYN düzeylerinin daha büyük örneklem gruplarında ve atak/ataklar arası fazlarda değerlendirilmesinin, migrenin tanı ve tedavi süreçlerinde potansiyel bir katkı sağlayabileceği düşünülmektedir. Ayrıca, migrenli bireylerde allodini gelişimine yönelik değerlendirmelerin, klinik sorgulamalarda dikkate alınması gereken önemli bir unsur olduğu belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
Migraine is a primary headache disorder characterized by recurrent attacks lasting 4 to 72 hours and is among the leading causes of disability worldwide. In recent decades, the investigation of biochemical biomarkers and the elucidation of the relationship between migraine and allodynia have emerged as significant areas of research in the diagnosis and treatment of migraine. Among the metabolites of the serotonin pathway, pituitary adenylate cyclase-activating polypeptide-38 (PACAP-38) and L-kynurenine (L-KYN) have become focal points of interest in this context. This study aimed to evaluate the levels of PACAP-38 and L-KYN in individuals diagnosed with migraine compared to a healthy population and to investigate their association with allodynia using cost-effective methods. A total of 137 patients diagnosed with migraine according to the International Classification of Headache Disorders, 3rd edition (ICHD-3) criteria in a neurology outpatient clinic and 40 healthy control subjects were included in the study. Individuals who had used selective serotonin reuptake inhibitors (SSRIs), serotonin-norepinephrine reuptake inhibitors (SNRIs), or tricyclic antidepressants (TCAs) within the past three months were excluded from both groups. All participants were assessed using the Beck Anxiety Inventory (BAI), Beck Depression Inventory (BDI), Visual Analog Scale (VAS), Allodynia Symptom Checklist (ASC), and Migraine Disability Assessment Scale (MIDAS). The proportion of female sex and family history was higher in the migraine group compared to healthy controls. BAI, BDI, ASC, and MIDAS scores were higher in chronic migraine (CM) compared to episodic migraine (EM). PACAP-38 and L-KYN levels were lower both in migraine patients compared to healthy controls and in CM compared to EM. The sensitivity and specificity of these biomarkers in distinguishing migraine patients were high. PACAP-38 and L-KYN levels showed moderate-to-high discriminatory power in detecting allodynia among migraine patients. A strong positive correlation was found between the two biomarkers. The risk of developing allodynia in migraine patients was significantly associated with age, BAI score, disease duration, MIDAS grade, marital status, CM, family history, and menstruation-related migraine. Statistical models revealed a strong association between PACAP-38 and L-KYN. Given the absence of a routinely used biomarker in migraine patients and the limited availability of current treatment options, evaluating PACAP-38 and L-KYN levels in larger sample sizes and across ictal/interictal phases may offer potential contributions to the diagnosis and treatment of migraine. Additionally, assessment of allodynia development in individuals with migraine is considered an important factor to be addressed in clinical evaluations.