Migren tanısı ve patogenezinde görsel ve işitsel uyarılma potansiyellerinin yeri ve önemi
  1. Tez No: 40991
  2. Yazar: ZEKİ TİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL MİRZA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
55 ÖZET Yoğun araştırmalara rağmen migrenin etiopatogenezi hala tam olarak anlaşılamamış ve tanı koydurucu tetkik yöntemi de bulunamamıştır. Bu çalışmanın amacı migrende görsel ve beyinsapı işitsel uyarılma potansiyelerinin (GUP ve BİUP) tanı ve patogenez açılarından önemini araştırmaktır. Toplam 52 migren hastasında (46 aurasız migren ve 6 auralı migren, yaş ortalaması33.02±8.24) başağrısız dönemde yapılan BİUP ve GUP ölçümleri 30 sağlıklı kişiden oluşan kontrol grubu (yaş ortalaması 31.67+10.30) ile karşılaştırıldı. Mig ren hastalamda BİUP'de I. dalga ve solda V. dalga pik latansı daha kısa ve V. dalga amplitüdleri daha büyük, III. ve V. dalgaların interaural latans farkları ve l-lll, lll-V ve l-V interpik latansların interaural farkları anlamlı olarak daha uzun bulundu. GUP'de N2 latansı daha kısa, M, P2 amplitüdü daha büyük ve interokuler P2 latans farkı an lamlı olarak daha uzun bulundu. Elde edilen sonuçlar migren hastalarında görsel ve beyinsapı işitsel uyarılma potansiyellerinin patolojik sınırlar içerisinde yer almamakla birlikte bazı parametrele rinde kontrol grubuna göre anlamlı olarak farklılıklar olduğunu ortaya koymuştur. Bu sonuçlar migren hastalarında başağrısız dönemde de devam eden beyinsapı, görme yolları ve serebral kortikal alanlarda muhtemelen endorfin ve serotonin nörotransmisyonu ile ilgili kalıcı asimetrik fonksiyonel değişikliklerin varlığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
56 SUMMARY The pathogenesis of migraine is unknown and there are no diagnostic labora tory tests. The aim of this study is to investigate the value of brainstem auditory evo ked potentials (BAEPs) and visual evoked potentials (VEP's) for diagnosis and pat hogenesis of migranie. BAEP's and VEP's were recorded in 52 migraine patients (46 migraine without aura and 6 migraine with aura, mean age 33.02±8.24 years) during the pain-free in terval. The findings were compared to those of 30 healthy controls (mean age 31.67 ±1 0.30 years). Migraine patients had significantly shorter bilateral I and left V peak latencies, higher V peak amplitudes, longer III and V interaural latencies and longer l-lll, lll-V and l-V interaural interpeak latencies of BAEP's than did controls. Migraine patients had significantly shorter N2 latencies, higher N1 P2 amplitudes, lon ger P2 interoculer latencies of VEP's than did controls. Neither VEP's nor BAEP's exceeded clinical norms in migraine patients. But, BAEP's and VEP's differences may indicate dysfunction of brainstem centers, visual pathways and cerebral cortical areas, possibly related to endorphin or serotonin neu rotransmission, and possibly related to the pathogenesis of migraine.