Hidroksiüre ilgili bileşiklerinin HPLC ile analizi
Analysis of hydroxyurea related substances by HPLC
- Tez No: 963069
- Danışmanlar: PROF. DR. ARMAĞAN ÖNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Analitik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Hidroksiüre ilaç etken maddesi, orak hücreli anemi tedavisinde kullanılan küçük molekül ağırlığına sahip polar bir bileşiktir. Suda çözünürlüğünün yüksek olması ve kromofor gruplarının bulunmaması nedeniyle, UV dedektör kullanılarak yapılan ters fazlı HPLC analizlerinde hidroksiüre için analitik duyarlılık düşüktür. Hidroksiürenin tüm safsızlıklarının aynı metot içinde tespit edilebilmesi ve miktarlarının belirlenebilmesi için türevlendirme gibi herhangi bir ön işlem gerektirmeyen, rutin analizlerde kolaylıkla uygulanabilecek, özgün, kesin ve doğru bir ters fazlı HPLC metodu geliştirilmiştir. Kromatografik ayrım, 0,6 mL/dk. akış hızında, %100 saf sudan oluşan bir mobil faz ile BIORAD Aminex HPX-87C (300 mm x 7,8 mm, 9 µm) kolon kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Refraktif indeks dedektör kullanılarak geliştirilen bu HPLC yöntemi ICH Q2(R2) kılavuzu doğrultusunda valide edilmiştir. Yöntemin doğrusallığı; hidroksilamin için 0,761 ile 152,178 μg/mL, hidroksiüre için 3,636 ile 100,998 μg/mL, metil karbamat için 8,917 ile 159,239 μg/mL ve üre için 5,628 ile 152,100 μg/mL aralığında tespit edilmiştir. LOD değerleri hidroksilamin için 0,23 μg/mL, hidroksiüre için 1,08 μg/mL, metil karbamat için 2,67 μg/mL, üre için 1,70 μg/mL olarak bulunmuştur. LOQ değerleri ise regresyon doğrusunun minimum seviyedeki derişimleri olarak belirlenmiştir. Hidroksiüre ve safsızlıkları için hesaplanan korelasyon katsayıları 0,99'dan yüksek bulunmuştur. LOQ ve üç farklı seviyedeki ortalama geri kazanım değerleri sırasıyla hidroksilamin için %79,9 ve %94,6, metil karbamat için %106,5 ve %99,4, üre için ise %97,2 ve %96,2 olarak elde edilmiştir.Yapılan validasyon çalışması metodun kesin, seçici, doğru, tekrarlanabilir, sağlam ve kararlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Hydroxyurea drug substance is a polar compound with a small molecular weight used therapy for sickle cell anemia. Owing to its strong water solubility and absence of chromophoric groups, reversed-phase HPLC with UV detection provides poor analytical sensitivity for hydroxyurea. Aimed at detecting and measuring all impurities of hydroxyurea in the same method, a unique, precise and accurate reversed-phase HPLC method that does not require any pre-treatment such as derivatization and can be easily applied in routine analyses was developed. Chromatographic separation was carried out using BIORAD Aminex HPX-87C (300 mm x 7.8 mm, 9 µm) column with a mobile phase consists of 100% pure water at a flow rate of 0.6 mL/min. The HPLC method using refractive index (RI) detector was validated in accordance with the ICH Q2(R2) guideline. The linearity of the method was determined in the range from 0.761 to 152.178 μg/mL for hydroxylamine, from 3.636 to 100.998 μg/mL for hydroxyurea, from 8.917 to 159.239 μg/mL for methyl carbamate and from 5.628 to 152.100 μg/mL for urea. LOD values were found as 0.23 μg/mL for hydroxylamine, as 1.08 μg/mL for hydroxyurea, as 2.67 μg/mL for methyl carbamate and as 1.70 μg/mL for urea. LOQ values were the concentrations at the minimum level of the regression line. The calculated correlation coefficients of hydroxyurea and impurities were higher than 0.99. The average recovery values at LOQ level and at three levels were 79.9% and 94.6% for hydroxylamine, 106.5% and 99.4% for methyl carbamate, 97.2% and 96.2% for urea, respectively. The validation study showed that the method is precise, selective, accurate, reproducible, robust and stable.