İnsana yakışır iş: Sağlık sektörü üzerine bir inceleme
Decent work: An analysis on the health sector
  1. Tez No: 963078
  2. Yazar: NAZLICAN BEYKOZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu tez çalışması, Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından geliştirilen“insana yakışır iş”kavramını Türkiye sağlık sektörü özelinde incelemektedir. Çalışmanın temel amacı, sağlık çalışanlarının çalışma yaşamı deneyimlerini insana yakışır işin temel unsurları olan istihdam, çalışma hakları, sosyal güvenlik ve sosyal diyalog çerçevesinde analiz ederek, mevcut durumun bu standartlarla uyumluluğunu ortaya koymaktır. Araştırmada nitel veri toplama yöntemi benimsenmiş ve sağlık sektöründe farklı görevlerde bulunan çalışanlarla derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Görüşme verileri analiz yoluyla çözümlenmiş, sağlık çalışanlarının karşılaştığı yapısal ve bireysel düzeydeki sorunlar sistematik biçimde sınıflandırılmıştır. Bulgular, katılımcıların büyük çoğunluğunun uzun çalışma saatleri, düşük ücret, personel eksikliği, iş güvencesizliği, sendikal haklara erişimde zorluklar, mesleki gelişim olanaklarının sınırlılığı ve sağlıkta şiddet gibi sorunlarla karşılaştığını göstermektedir. Ayrıca, bölgesel ve toplumsal cinsiyet temelli eşitsizliklerin de sağlık çalışanlarının çalışma koşullarını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye sağlık sektöründe görev yapan çalışanların büyük bir bölümünün insana yakışır iş koşullarına erişiminin sınırlı olduğu görülmüştür. Bu durum, hem çalışan refahı hem de sağlık hizmetlerinin sürdürülebilirliği açısından önemli bir risk unsuru oluşturmaktadır. Bu doğrultuda, çalışmada sağlıkta insana yakışır işin güçlendirilmesine yönelik politika önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the concept of“decent work,”developed by the International Labour Organization (ILO), specifically within the context of the Turkish health sector. The primary aim of the study is to analyze the work experiences of healthcare professionals in relation to the core dimensions of decent work—employment, labor rights, social security, and social dialogue—and to evaluate the extent to which current conditions align with these standards. A qualitative research approach was adopted, and in-depth interviews were conducted with healthcare workers serving in various roles within the sector. The interview data were analyzed systematically, and the structural and individual-level problems encountered by healthcare workers were categorized accordingly. The findings reveal that the vast majority of participants face challenges such as long working hours, low wages, staff shortages, job insecurity, limited access to union rights, insufficient opportunities for professional development, and exposure to violence in healthcare settings. In addition, regional and gender-based inequalities were also found to have a negative impact on working conditions. In conclusion, it was determined that a large proportion of healthcare workers in Turkey have limited access to decent work conditions. This presents a significant risk both for employee well-being and for the sustainability of healthcare services. Accordingly, the study offers a set of policy recommendations aimed at strengthening decent work in the health sector.