The immigration to The United Kingdom before and after Brexit
Brexit öncesi ve sonrası Birleşik Krallık'a göç
  1. Tez No: 963079
  2. Yazar: BORAN ERASLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PHILIPP DECKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Economics, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Türk-Alman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Birleşik Krallık'ın 2020 yılında Avrupa Birliği'nden ayrılmasıyla simgeleşen Brexit süreci, modern siyasi ve ekonomik tarihte önemli bir dönüm noktasını temsil etti. Brexit'e yol açan referandum,“ayrılma”kampanyasıyla birlikte sınırların“kontrolünü geri alma”vaatleriyle, göç konusundaki endişelerden önemli ölçüde etkilenmişti. Ancak Brexit'in göç, özellikle de yasal göç üzerindeki gerçek etkisi karmaşık ve çok yönlüydü. Varsayılanın aksine, göçmen sayısı 2020'den bu yana azalmadı, aksine arttı. Bu tez, Brexit'in Birleşik Krallık'ın göç rejimi üzerindeki sonuçlarının eleştirel ve kapsamlı bir analizini sunmuştur. Göçü yöneten yasal ve kurumsal çerçevelerin, iltica politikası ve işgücü göçü yollarında yapılan önemli reformlar yoluyla nasıl evrildiğini incelemiştir. Çalışma ayrıca, özellikle işgücü açığının giderek belirginleştiği konaklama, tarım ve sağlık gibi tarihsel olarak AB işgücüne bağımlı alanlarda sektörel işgücü piyasası etkilerini de incelemiştir. Göç istatistikleri ve vize verme rakamları gibi nicel veriler ile politika belgeleri ve haber raporları gibi nitel kaynaklardan yararlanan tez, Brexit'in Birleşik Krallık'taki göç yönetim dinamiklerini nasıl yeniden şekillendirdiğini değerlendirmiştir. Tez, giderek daha fazla kısıtlama, seçicilik ve güvenlikleştirmeyle karakterize olan Brexit sonrası göç sisteminin uzun vadeli etkilerine dair ortaya çıkan eğilimleri belirleyerek ve politika açısından önemli içgörüler sunarak sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Brexit process, marked by the United Kingdom's withdrawal from the European Union in 2020, represented a pivotal moment in modern political and economic history. The referendum that led to Brexit was significantly influenced by concerns over immigration, with promises of“taking back control”of borders via the“leave”campaign. However, the actual impact of Brexit on immigration, particularly legal immigration, was complex and multifaceted. Contrary to what was assumed, the numbers of migrants haven't decreased but rather increased since 2020. This thesis offered a critical and comprehensive analysis of the consequences of Brexit for the UK's immigration regime. It explored how the legal and institutional frameworks governing migration had evolved through the substantial reforms to asylum policy and labour migration pathways. The study also investigated sectorial labour market impacts, particularly in areas historically dependent on EU labour such as hospitality, agriculture, and healthcare, where labour shortages had become increasingly pronounced. Drawing on both quantitative data, including migration statistics and visa issuance figures, and qualitative sources such as policy documents and news reports, the thesis assessed how Brexit has reshaped the dynamics of migration governance in the UK. It concluded by identifying emerging trends and offering policy-relevant insights into the long-term implications of a post-Brexit migration system increasingly characterised by restriction, selectivity, and securitisation.