Kronik myeloid lösemi hastalarında tirozin kinaz inhibitörlerinin tedavi yanıtları ile tam kan sayım parametreleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between tyrosine kinase inhibitor treatment responses and complete blood count parameters in patients with chronic myeloid leukemia
  1. Tez No: 963101
  2. Yazar: ŞEVVAL ERENDOR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DENİZ MIHÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sanko Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Moleküler Tıp Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Kronik Myeloid Lösemi (KML), tirozin kinaz inhibitörleri (TKİ) ile etkin şekilde tedavi edilebilen bir hematolojik malignite olmasına rağmen, tedaviye yetersiz yanıt verecek hastaların erken dönemde belirlenmesi hâlen önemli bir klinik gereksinimdir. Bu bağlamda, inflamatuvar belirteçler olan nötrofil/lenfosit oranı (NLO), platelet/lenfosit oranı (PLO), sistemik inflamasyon indeksi (SII) ve sistemik inflamasyon yanıt indeksi (SIRI) gibi tam kan sayımına dayalı parametrelerin, TKİ tedavisine verilen erken ve nihai moleküler yanıtları ayırt etme gücünü değerlendirmek amacıyla bu çalışma gerçekleştirilmiştir. Birinci veya ikinci nesil TKİ ile tedavi edilen 43 kronik evre KML hastasının verileri retrospektif olarak analiz edilmiş ve tanı anındaki tam kan sayımına dayalı bu parametreler kullanılmıştır. Tedavi yanıtları 3., 6., 12. aylar ve 12. ay sonrası takip döneminde (son ölçüm) değerlendirilmiş; ROC analizi ile inflamatuvar parametrelerin ayırt ediciliği araştırılmıştır. Bulgulara göre, NLO (p= 0,0112) ve SIRI (p= 0,0066) 3. ayda anlamlı ayırt edici parametreler olarak öne çıkarken (AUC sırasıyla 0,725 ve 0,743), SIRI (p= 0,0332) 6. ayda da ayırt edici özelliğini korumuştur. 12. Ayda hiçbir parametre anlamlı bir değer göstermemiştir. PLO (p= 0,0013) ve SIRI (p= 0,0066) ise son tedavi yanıtının ayırt edilmesinde anlamlı bulunmuştur (AUC sırasıyla 0,756 ve 0,731).
Özet (Çeviri)
Chronic Myeloid Leukemia (CML) is a hematologic malignancy that can be effectively treated with tyrosine kinase inhibitors (TKIs); however, early identification of patients who may have suboptimal responses to treatment remains a significant clinical challenge. In this context, this study aimed to evaluate the discriminative power of complete blood count (CBC)-derived inflammatory markers—namely, neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR), platelet-to-lymphocyte ratio (PLR), systemic inflammation index (SII), and systemic inflammation response index (SIRI)—in predicting early and long-term molecular responses to TKI therapy in CML patients. A retrospective analysis was conducted on 43 patients diagnosed with chronic-phase CML who were treated with either first- or second-generation TKIs. Inflammatory parameters derived from CBC at diagnosis were analyzed, and treatment responses were assessed at the 3rd, 6th, and 12th months, as well as during follow- up (final measurement during follow-up) after the 12th month. ROC analysis was used to evaluate the discriminative performance of the parameters. According to the results, NLR (p= 0.0112) and SIRI (p= 0.0066) were found to be significant discriminators of treatment response at the 3rd month (AUC= 0.725 and 0.743, respectively), and SIRI (p= 0.0332) maintained its discriminative ability at the 6th month. None of the parameters demonstrated significance at the 12th month. However, PLR (p= 0.0013) and SIRI (p= 0.0066) were significant in distinguishing final treatment response (AUC= 0.756 and 0.731, respectively).