Non biliyer akut pankreatit hastalarında sistemik immun inflamasyon indeksinin (SII) hastalığın ciddiyeti ve mortalite ile olan ilişkisi
Relationship between the systemic immune inflammation index (SII) with the seriousness of the disease and mortality in patients with non biliary acute pancreatitis
- Tez No: 963102
- Danışmanlar: DR. RAHİME ÖZGÜR, DOÇ. DR. AKİF BAYYİGİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Akut pankreatit (AP) pankreas bezinde çeşitli nedenlerle oluşan hasar, sonrasında gelişen inflamatuar yanıt ve komplikasyonlarla karakterize durumdur. Sistemik İmmün-İnflamasyon (SII) İndeksi, tam kan sayımında trombosit ve nötrofil sayısının çarpımının lenfosit sayısına bölünmesiyle hesaplanabilen bir inflamasyon belirtecidir. Konakçının bağışıklık ve inflamatuvar yanıtı arasındaki dengeyi yansıtır. Çalışmalar, SII indeksi ile birçok kronik/akut inflamatuar hastalık arasında ilişki olduğunu göstermiştir. Çalışmamızın amacı, SII indeksinin AP şiddetini öngörmede etkili bir parametre olarak kullanılıp kullanılamayacağını araştırmaktır. Materyal ve metod: Çalışmaya İstanbul SBÜ Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Prof. Dr Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi İç Hastalıkları Kliniklerinde yatırılarak tedavi edilen non biliyer nedenli 119 AP hastası dahil edildi. Laboratuar sonuçları, radyoloji raporları ve epikrizleri retrospektif olarak incelendi ve hastaların yaş, cinsiyet, boy, kilo ve vital bulguları olgu rapor formuna kaydedildi. Otoimmun hastalığı, kronik böbrek yetmezliği, malignite tanıları olan, immun supresif ilaç alan hastalar çalışmaya alınmadı. Hastalar Atlanta sınıflamasına göre hafif AP (n = 96) ve orta/şiddetli AP (n = 23) olarak gruplandırıldı. Gruplar arasında SII indeks yüksekliğinin Atlanta ile ilişkisine bakıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 119 hastanın 64'ü (%53,78) kadın 55'i (%46,22) erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 53'tü. Ortalama yatış süresi 5 gündü. En çok eşlik eden hastalık 44 (%37) hasta ile hipertansiyondu. Olguların hastane içi mortalitesine bakıldığında, 118 (%99,1) hasta şifa ile taburcu edilirken 1 hasta (%0,84) hayatını kaybetti. Atlanta sınıflamasına göre hastaların dağılımında 96'sı (%80,67) hafif, 20'si (%16,81) orta ve 3'ü (%2,52) ağır şiddette idi. SII indeks değerleri Atlanta sınıflamasına göre orta/ağır (1649,51±1038,83) olanlar, hafif olanlardan (1114,56±721,39) daha yüksekti(Z= -2,234 p=0,025).
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Acute pancreatitis (AP) is a clinical condition characterized by damage to the pancreatic gland due to various causes, followed by an inflammatory response and potential complications. The Systemic Immune-Inflammation Index (SII) is an inflammatory marker calculated by multiplying the platelet and neutrophil counts and dividing the result by the lymphocyte count, based on complete blood count parameters. This index reflects the balance between the host's immune response and inflammatory processes. Previous studies have demonstrated a significant association between the SII and various acute and chronic inflammatory diseases. The aim of this study is to investigate whether SII can be used as an effective parameter in predicting the severity of acute pancreatitis. Materials and Methods: A total of 119 patients diagnosed with non-biliary acute pancreatitis (AP) who were hospitalized and treated in the Internal Medicine Clinics of Istanbul University of Health Sciences Gaziosmanpaşa Training and Research Hospitaland Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu City Hospital were included in the study. Laboratory results, radiology reports, and discharge summaries were retrospectively reviewed. Patient demographics including age, sex, height, weight, and vital signs were recorded in a case report form. Patients with autoimmune diseases, chronic kidney failure, malignancy, or those receiving immunosuppressive therapy were excluded from the study. Based on the Atlanta classification, patients were categorized into two groups: mild AP (n = 96) and moderate/severe AP (n = 23). The relationship between elevatedSII indexvalues and the Atlanta classification was evaluated between the groups. Results: Of the 119 patients included in our study, 64 (53.78%) were female and 55 (46.22%) were male. The mean age of the participants was 53 years. The mean length of hospital stay was 5 days. The most common comorbidity was hypertension, present in 44 patients (37%). Regarding in-hospital mortality, 118 patients (99.1%) were discharged in good health, while 1 patient (0.84%) died. According to the Atlanta classification, 96 patients (80.67%) had mild disease, 20 (16.81%) had moderately severe disease, and 3 (2.52%) had severe disease. The mean SII index values were significantly higher in the moderate/severe group (1649.51 ± 1038.83) compared to the mild group (1114.56 ± 721.39) (Z = -2.234, p = 0.025). A strong positive correlation was observed between patients' neutrophil-to-lymphocyte ratio (NLR) and platelet-to-lymphocyte ratio (PLR) and their SII index values (r = 0.793, p < 0.001, and r = 0.632, p < 0.001, respectively). Discussion and Conclusion: We believe that the SII Index is an inexpensive,rapid, and simple method that can be used to assess the severity of acute pancreatitis (AP). As it is calculated from routine complete blood count parameters, SII is easily accessible and may serve as an early indicator in determining the severity of AP.