Primer hiperparatiroidili hastalarda yüksek duyarlılıklı c-reaktif protein ve irisin ile kardiyak parametrelerin değerlendirilmesi
Evaluation of cardiac parameters with high-sensitivity c-reactive protein and irisin in patients with primary hyperparathyroidism
- Tez No: 963112
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF ÖNDER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Internal diseases, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
Özet
Amaç: Primer hiperparatiroidi (PHPT), artmış paratiroid hormon ve buna bağlı hiperkalsemi ile karakterize bir hastalıktır. PHPT' li hastalarda kalp kapak ve miyokardial kalsifikasyon artışı, diyastolik disfonksiyon, sol ventrikül hipertrofisi ve hipertansiyon gibi kardiyak bulgulara sık rastlanmaktadır. İrisin, Fibronektin tip III alan içeren protein 5'in (FNDC5) parçalanmasıyla üretilen bir miyokindir ve çeşitli mekanizmalarla kardiyovasküler sistem üzerinde koruyucu etki gösterir. Literatürde PHPT'nin KVS hastalıklarla ilgisini gösteren birçok çalışma olmasına rağmen PHPT hastalarında hs-CRP ve irisin ile EKO parametrelerini birlikte karşılaştıran herhangi bir çalışmaya rastlanmamıştır. Çalışmamızda opere olmamış PHPT hastalarında, irisin ve hs-CRP düzeylerinin, sağ ve sol ventrikül fonksiyonları ile olan ilişkisini değerlendirmek amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Şubat 2025-Temmuz 2025 tarihleri arasında Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Polikliniklerine başvuran dahil edilme ve dışlama kriterlerine uyan yeni tanı primer hiperparatiroidisi olan 41 hasta ve İç Hastalıkları Polikliniklerine herhangi bir yakınma ile başvuran 44 gönüllü katılımcı kontrol grubu olarak dahil edilmiştir. Tüm katılımcıların irisin, Hs-CRP ve biyokimyasal değerleri ölçülmüş ve EKO görüntülemeleri aynı kardiyolog tarafından yapılmıştır. Bulgular: PHPT hastalarında irisin seviyesi kontrol grubun göre anlamlı düzeyde düşüktü (p<0,036). Hasta grubunda mitral E (p=0,035), medial E (p=0,001) ve RVFAC (p=0,022) ortalamaları daha düşüktü. Ek olarak hasta grubunda GLS (p=0,019), LAVI (p=0,033), DT (p=0,007), IVRT (p=0,018) ortalamaları anlamlı seviyede daha yüksekti. Hs-CRP ve irisin değerlerinin EKO parametreleri ile arasında korelasyon saptanmadı. Sonuç: Çalışmamızda asemptomatik PHPT hastalarında subklinik sistolik (GLS) ve diyastolik (LAVI, mitral E, DT, IVRT) fonksiyon bozukluğu ve klinik olarak anlamı net olmayan subklinik sağ ventrikül bozukluğu (RVFAC) saptanmakla birlikte bu bulgular ile biyokimyasal parametreler arasında ilişki tespit edilmedi. Fakat PHPT hastalarında hafif hiperkalsemik iken bile subklinik kardiyak etkiler görülebildiği bu hastalar için daha geniş bir örneklem sayısı ve çok merkezli çalışmalar yapılarak KVS fonksiyonların araştırılması gerektiğini düşünmekteyiz
Özet (Çeviri)
Aim: Primary hyperparathyroidism (PHPT) is a disorder characterized by elevated parathyroid hormone and associated hypercalcemia. Cardiac findings such as increased valvular and myocardial calcification, diastolic dysfunction, left ventricular hypertrophy, and hypertension are frequently observed in patients with PHPT. Irisin is a myokine produced by the cleavage of Fibronectin type III domaincontaining protein 5 (FNDC5) andexerts a protective effect on the cardiovascular system through various mechanisms. Although several studies in the literature have demonstrated the association of PHPT with cardiovascular diseases, no studies have been found comparing hs-CRP, irisin, and echocardiographic parameters in PHPT patients. Our study aimed to evaluate the relationship between irisin and hs-CRP levels and right and left ventricular function in unoperated PHPT patients. Materials and methods: Our study included 41 patients with newly diagnosed primary hyperparathyroidism who met the inclusion and exclusion criteria and presented to the Endocrinology and Metabolic Diseases Outpatient Clinics of Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between February 2025 and July 2025. 44 volunteers who presented to the Internal Medicine Outpatient Clinics with any complaint were included in the study. Irisin, hs-CRP, and biochemical values of all participants were measured, and their echocardiographic evaluations were performed by the same cardiologist. Results: Irisin levels were significantly lower in PHPT patients than in the control group (p<0.036). Mean mitral E (p=0.035), medial E (p=0.001), and RVFAC (p=0.022) values were lower in the patient group. Additionally, mean GLS (p=0.019), LAVI (p=0.033), DT (p=0.007), and IVRT (p=0.018) were significantly higher in the patient group. No correlation was found between hs-CRP and irisin values and echocardiographic parameters. Conclusion: In our study, subclinical systolic (GLS) and diastolic (LAVI, mitral E, DT, IVRT) dysfunction and subclinical right ventricular dysfunction(RVFAC) with unclear clinical significance were detected in asymptomatic PHPT patients. However, no correlation was found between these findings and biochemical parameters. Therefore, we believe that CVS functions should be investigated in larger sample sizes and multicenter studies in PHPT patients, as subclinical cardiac effects can be observedeven with mild hypercalcemia.