İkinci trimester maternal serum homosistein ve ürik asit değerlerinin uterin arter doppler ultrasonografisi ile birlikte kötü perinatal sonucu predikte etme etkinliği
The effectiveness of second trimester maternal serum homocysteine ​​and uric acid values ​​in combination with uterine artery doppler ultrasonography in predicting adverse perinatal outcome
  1. Tez No: 963130
  2. Yazar: ZEYNEP KAYAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAKİZER BANU KILIÇOĞLU DANE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada gebe populasyonumuzda 20-24 hafta uterin arter doppler indekslerinin ve erken diastolik çentik varlığının, aynı zamanda maternal serumda bakılan homosistein ve ürik asit değerlerindeki yükseklik varlığının, fetal doğum ağırlığı, erken doğum, intrauterin gelişme geriliği, preeklampsi ve gebeliğe bağlı hipertansiyon gelişimi gibi kötü perinatal sonuçlar ile ilişkisinin araştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Kliniğimiz perinatoloji polikliniğine ikinci trimester fetel anomali taraması için başvuran 185 tekiz gebe çalışmaya alındı. Fetal anomali saptanmayan gebelerin demografik özellikleri kaydedildi ve incelemenin bir parçası olarak uterin arter doppler incelemesi yapıldı. Uterin arter doppler USG ye ek olarak aynı gün içinde bu hastaların serum homosistein ve ürik asit düzeyleri ölçüldü. Her iki uterin arter PI ve RI değerleri ve erken diyastolik çentik olup olmaması, serum homosistein ve ürik asit değerleri kaydedildi. Gebelikleri boyunca takip edilen, doğum bilgilerine hastane kayıtları ve telefon ile ulaşılan 185 gebe iki gruba ayrıldı. Grup 1: anormal doppler bulgusu olanlar; Uterin arter dalga formunda bilateral erken diyastolik çentiklenme bulunanlar, Grup 2: normal doppler bulgusu olanlar; Uterin arter dalga formunda erken distolik çentiklenme bulunmayanlar ve unilateral çentiklenme mevcut olanlardı, doppler bulguları normal olarak kabul edildi. Grup 1 ve Grup 2 hastalar, serum homosistein, ürik asit düzeyleri ve doğum sırasındaki gebelik haftası, gebeliğe bağlı hipertansiyon, preeklampsi ve intrauterin uterin gelişme geriliği gibi perinatal sonuçlar açısından karşılaştırıldı. Bulgular: 88(%47.6) olgunun doppler verileri normal iken, 97 (%52,4) olguda anormal doppler bulgusu tespit edildi. Doppler muayenesi sırasında bu olguların gebelik haftası ortalama 22.2 ±1.1 arasında idi. Çalışmaya dahil edilen olguların 28'inde preeklampsi, 25'inde intrauterin gelişme geriliği, 25'inde erken doğum ve 3'ünde fetal kayıp gerçekleşti. Preeklampsi-GHT, IUGG ve erken doğum gelişen olguların oranı grup1'de anlamlı olarak yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate, in our pregnant population, the relationship between uterine artery Doppler indices and the presence of early diastolic notching at 20–24 weeks of gestation, as well as elevated maternal serum homocysteine and uric acid levels, with adverse perinatal outcomes such as low birth weight, preterm delivery, intrauterine growth restriction (IUGR), preeclampsia, and pregnancy-induced hypertension. Materials and Methods: A total of 185 singleton pregnant women who presented to our perinatology outpatient clinic for second-trimester fetal anomaly screening were enrolled in the study. Demographic characteristics were recorded, and uterine artery Doppler ultrasonography was performed as part of the routine evaluation. On the same day, maternal serum homocysteine and uric acid levels were measured. For each patient, the pulsatility index (PI), resistance index (RI), and the presence of an early diastolic notch were documented. According to Doppler findings, the participants were divided into two groups: Group 1: those with abnormal Doppler findings (bilateral early diastolic notching) Group 2: those with normal Doppler findings (no notch or unilateral notch). The groups were compared in terms of serum homocysteine and uric acid levels, gestational age at delivery, and perinatal outcomes including pregnancy-induced hypertension, preeclampsia, and intrauterine growth restriction. Results: Normal Doppler findings were observed in 88 (47.6%) cases, while 97 (52.4%) had abnormal Doppler results. The mean gestational age at Doppler examination was 22.2 ± 1.1 weeks. Among all cases, preeclampsia developed in 28, IUGR in 25, preterm delivery in 25, and fetal loss in 3. The incidence of preeclampsia-GHT, IUGR, and preterm delivery was significantly higher in Group 1. The respective rates of preeclampsia, IUGR, fetal loss, and preterm delivery were 27.8%, 25.7%, 3%, and 19.5% in Group 1 versus 1.1%, 0%, 0%, and 6.8% in Group 2. Mean PI (1.13 vs. 0.73, p < 0.0001) and RI (0.60 vs. 0.48, p < 0.0001) values were significantly higher in cases with complications. While mean homocysteine levels (3.6 µmol/L vs. 3.19 µmol/L, p = 0.95) showed no significant difference between groups, mean uric acid levels (3.0 mg/dL vs. 2.54 mg/dL, p = 0.0001) were significantly higher in Group 1. The presence of bilateral notching was significantly more frequent among preeclamptic patients (p < 0.0001). Compared with normotensive patients, this group also had higher mean PI (1.29 vs. 0.88, p < 0.0001), RI (0.62 vs. 0.53, p < 0.0001), and maternal uric acid levels (3.2 mg/dL vs. 2.7 mg/dL, p = 0.0022), whereas mean homocysteine levels did not differ significantly (4.0 µmol/L vs. 2.7 µmol/L, p = 0.06). When the cutoff value for uric acid was set at 3.4 mg/dL, maternal uric acid predicted preeclampsia with 50% sensitivity and 80% specificity. When the cutoff value for homocysteine was set at 4.3 µmol/L, maternal homocysteine predicted IUGR with 48% sensitivity and 76% specificity. Conclusion: Uterine artery Doppler findings in the second trimester appear to play an important role in predicting complications related to placental insufficiency. Elevated maternal serum homocysteine levels in the second trimester are not a supportive marker for predicting preeclampsia but may be effective in identifying pregnancies at risk for IUGR. Increased maternal serum uric acid levels are an effective indicator of pregnancy complications associated with abnormal placentation. Determining appropriate combinations of serum biomarkers and Doppler ultrasonographic parameters may help identify high-risk pregnancies, enabling planned monitoring and management to improve perinatal prognosis.