Akciğer kanseri nedeniyle ameliyat olan hastaların ve onlara bakım veren hemşirelerin yaşadıkları sorunlar ve çözüm önerileri
Problems and solution suggestions experienced by patients who had surgery due to lung cancer and the nurses who care for them
  1. Tez No: 963144
  2. Yazar: NİLAY AVCIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZÜLEYHA ŞİMŞEK YABAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Göğüs Cerrahisi, Hemşirelik, Thoracic Surgery, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, akciğer kanser cerrahisi geçiren hastaların ve onlara bakım veren hemşirelerin ameliyat sürecinde yaşamış oldukları sorunları anlamak ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerini ortaya koymaktır. Literatürde çoğunlukla ayrı ayrı incelenen iki grubun birlikte incelenmesi, çalışmanın literatüre özgün katkısını oluşturmaktadır. Yöntem: Çalışma nitel araştırma deseninde yürütülmüş ve veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Araştırmaya kriter örnekleme ile belirlenen 23 hasta ve 21 hemşire katılmıştır. Elde edilen veriler MAXQDA programında içerik analizi yöntemi kullanılarak kodlanmış, alt-temalar ve ana temalar belirlenmiştir. Bulgular: Bu çalışmanın en dikkat çekici bulgusu, fiziksel sorunların yanında psikolojik, sosyal sorunların ve duygusal yüklerin hem hasta hem de hemşire deneyimlerinde etkili olduğudur. Hastalar ağrı, yorgunluk, iştahsızlık, uyku bozuklukları gibi sorunların yanında yalnızlık, korku ve tükenmişlik gibi duygular yaşadıklarını söylemişlerdir. Hemşireler ise artan iş yükü, zaman yetersizliği, iletişim sorunları ve bilgi eksikliğine bağlı fiziksel ve duygusal tükenmişlikten bahsetmişlerdir. Bilgi eksikliği hastalar açısından endişeyi artırırken hemşireler açısından da bakımda yetersizliği beraberinde getirmektedir. Hastalar süreç içerisinde empatiye dayalı bir yaklaşım beklerken; hemşireler hasta ve yakınlarının bakıma aktif katılmasının gerekliliğini belirtmişlerdir. Çözüm önerilerine bakıldığında hasta hemşire ilişkisinin yalnızca teknik uygulamalarla değil aynı zamanda duygusal ve insani bir yaklaşımla daha iyi olduğu ve bakımın kalitesini belirlediği görülmektedir. Bu öneriler arasında; etkili iletişim ve bilgilendirme mekanizmalarına dair öneriler, multidisipliner yaklaşım ve ekip içi iş birliği konularına yönelik öneriler, hastaların psikososyal destek mekanizmalarının geliştirilmesi ve hemşirelerin duygusal yönden desteklenmesi gibi konular bulunmaktadır. Bunlarla birlikte süreci yaşayacak hastalara yönelik sigarayı bırakma, yaşam tarzı değişiklikleri, ümitli olma, tedavi protokolüne uyma gibi öneriler de yer almaktadır. Sonuç: Çalışmanın sonuçları akciğer kanser cerrahisinin çok boyutlu bir deneyim olduğunu ortaya koymaktadır. Bakımın başarısı ve kalitesi hasta hemşire iletişimi, empati, psikolojik destek ile doğrudan ilişkilidir. Bu doğrultuda bakım sadece hasta merkezli değil aynı zamanda sosyal ilişki temelli ve empati içerecek şekilde olmalıdır. Çalışma, literatüre hasta ve hemşire perspektifini birlikte ele alan bir yaklaşım sunarak özgün bir katkı sağlamaktadır. Elde edilen veriler bakımın iyileştirilmesi, geliştirilmesi ve sağlık politikalarının yapılandırılmasında katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study is to understand the problems experienced by patients who underwent lung cancer surgery and the nurses who provided care for them during the surgical process, and to reveal solution suggestions related to these problems. The unique contribution of the study to the literature is the simultaneous examination of two groups that are mostly studied separately in the literature. Method: The study was conducted using a qualitative research design, and a semi-structured interview form was used as the data collection tool. A total of 23 patients and 21 nurses, determined by criterion sampling, participated in the study. The obtained data were coded using the content analysis method in the MAXQDA program, and sub-themes and main themes were identified. Results: The most striking finding of this study is that, in addition to physical problems, psychological and social problems and emotional burdens are also effective in both patient and nurse experiences. Patients stated that they experienced feelings such as loneliness, fear, and exhaustion in addition to problems such as pain, fatigue, loss of appetite, and sleep disorders. Nurses, on the other hand, mentioned physical and emotional exhaustion due to increased workload, lack of time, communication problems, and lack of knowledge. Lack of knowledge increases anxiety for patients, while it brings inadequacy in care for nurses. While patients expect an empathy-based approach during the process, nurses stated the necessity of the active participation of patients and their relatives in care. When the solution suggestions are examined, it is seen that the nurse-patient relationship is better not only through technical practices but also through an emotional and humanistic approach, and that this determines the quality of care. These suggestions include recommendations on effective communication and information mechanisms, suggestions regarding multidisciplinary approach and intra-team cooperation, development of psychosocial support mechanisms for patients, and emotional support for nurses. In addition, suggestions are included for patients who will go through the process, such as quitting smoking, lifestyle changes, being hopeful, and complying with the treatment protocol. Conclusion: The results of the study reveal that lung cancer surgery is a multidimensional experience. The success and quality of care are directly related to nurse-patient communication, empathy, and psychological support. In this context, care should not be only patient-centered, but also socially based and empathetic. The study provides an original contribution to the literature by offering an approach that addresses both patient and nurse perspectives together. The data obtained will contribute to the improvement and development of care and to the structuring of health policies.