Glokom tanılı olgularda sistemik oksidatif stres ve DNA hasarı parametrelerinin incelenmesi
Investigation of systemic oxidative stress and DNA damage parameters in patients diagnosed with glaucoma
  1. Tez No: 963145
  2. Yazar: NEDİM ALİ OFLAZOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TOPRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Glokom, retina gangliyon hücrelerinin ilerleyici kaybı ve optik sinir başında yapısal değişikliklerle karakterize bir optik nöropatidir. Hastalığın patogenezinde artmış göz içi basınca bağlı mekanik stresin yanı sıra retinal iskemi, oksidatif stres ve DNA hasarının da rol oynadığı düşünülmektedir. Ancak, sistemik oksidatif stres ve genotoksisitenin glokom hastalarında değerlendirildiği çalışmalar literatürde sınırlıdır. Bu prospektif kesitsel çalışmada, primer açık açılı glokom (PAAG) tanılı hastalarda sistemik oksidatif stres ve DNA hasar parametreleri ile bu parametrelerin optik koherens tomografi (OKT) ölçümleriyle ilişkisi değerlendirildi. Çalışmaya yaş ve cinsiyet açısından eş 47 PAAG hastası ile 47 kontrol olgusu dahil edildi. Serumda total oksidan seviye (TOS) ve total antioksidan seviye (TAS) ticari kitlerle ölçüldü ve oksidatif stres indeksi (OSI) hesaplandı. DNA hasarı, venöz kandan izole edilen lenfositlerde Comet (kuyruklu yıldız) yöntemiyle analiz edildi; baş uzunluğu, baş yoğunluğu, kuyruk uzunluğu, kuyruk yoğunluğu, kuyruk momenti ve kuyruk göçü parametreleri değerlendirildi. PAAG grubunda TAS düzeyleri kontrol grubuna kıyasla anlamlı düzeyde düşük (p=0,0001), OSI anlamlı şekilde yüksekti (p=0,0001) ve TOS düzeyleri gruplar arasında anlamlı fark göstermedi (p=0,976).
Özet (Çeviri)
Glaucoma is an optic neuropathy characterized by the progressive loss of retinal ganglion cells and structural changes in the optic nerve head. In addition to mechanical stress caused by elevated intraocular pressure, retinal ischemia, oxidative stress, and DNA damage are also thought to play a role in its pathogenesis. However, studies evaluating systemic oxidative stress and genotoxicity in glaucoma patients remain limited in the literature. In this prospective cross-sectional study, systemic oxidative stress and DNA damage parameters, as well as their relationship with optical coherence tomography (OCT) findings, were evaluated in patients diagnosed with primary open-angle glaucoma (POAG). A total of 47 POAG patients and 47 age- and sex-matched healthy controls were included. Serum total oxidant status (TOS) and total antioxidant status (TAS) were measured using commercial kits, and the oxidative stress index (OSI) was calculated. DNA damage was analyzed in lymphocytes isolated from venous blood using the comet assay, evaluating head length, head intensity, tail length, tail intensity, tail moment, and tail migration parameters. In the POAG group, TAS levels were significantly lower (p=0.0001), OSI values were significantly higher (p=0.0001), and TOS levels did not differ significantly between the groups (p=0.976).