Japon balıklarından (Carassius auratus L.) oranda, ryukin ve tül kuyruk varyetelerinin melezleştirilmesi
The hybridization among oranda, ryukin and fringetail varieties of goldfish (Carassius auratus L.)
  1. Tez No: 96317
  2. Yazar: M. ŞENER URAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada; japon balıklarının yaşama ortamı, eşey ayırımı, eşeysel olgunluk, üreme dönemi ve yumurta alımı, varyetelerin çaprazlanması, yumurta verimi ve yumurtaların kuluçkalanması, larvaların beslenmesi ve melezlerin özellikleri belirlendi. Melezlerin özelliklerinin tespitinde; yavruların yaşama oranı, renklenme, kuyruk yüzgecinin çift veya tek oluşu, anal yüzgecin çift veya tek oluşu, genel vücut ve baş yapısı, dış görünüş olarak meydana gelen bozukluklar ve bunlara bağlı olarak ana- babaya benzerlik oranlan incelendi. Melezleme sonuçlarına göre, ana-babaya benzerlik oram en düşük Oranda S x Veiltail Ş (% 10.06) ve Veiltail $ x Oranda Ş (% 9.22) gruplarında, en yüksek Ryukin S x Oranda Ş (% 47.75) grubunda elde edildi. Sonuç olarak, aynı özelliklere sahip varyeteler birbirleri ile çaprazlandığmda verimli sonuçlar alınamadı. En verimli sonuçlar Oranda x Ryukin ve Ryukin x Veiltail çaprazlamalarından elde edildi.Anahtar Kelimeler : Japon balığı, Oranda, Ryukin, Veiltail, Döl alımı ve Melezleme.
Özet (Çeviri)
In this study; environmental conditions, sex determination, sexual maturity, reproduction season, eggs laying, crossing of varieties, fecundity, eggs hatching, larval feeding and the characteristics of hybrids of goldfish were determined. In order to determine the characteristics of hybrids; survival rate, coloration, having single or double tail and anal fin, body and head structures, anomalies and similarity rates with parents depend on characteristics above were investigated. According to hybridization results, the similarity rate with parents were the lowest (10.06 %) in Oranda S x Veiltail Ş and ( 9.22 %) Veiltail $x Oranda Ş, and the higest (47.75 %) in Ryukin S x Oranda Ş. Productive results were not obtained when varietes which have same characteristics were crossed. The most productive results were obtained from crossing of Oranda x Ryukin and Ryukin x Veiltail. Key Words : Goldfish, Oranda, Ryukin, Veiltail, Reproduction and Hybridization.