Japon (Carassius auratus, Linnaeus, 1758), moli (Poecilia latipinna, Lesueur, 1821) ve lepistes (Poecilia reticulata, Peters, 1859) balıklarının tuzluluk ve sıcaklık toleranslarının belirlenmesi
Determining the salinity and temperature tolerances of the goldfish (Carassius auratus, Linnaeus, 1758), black molly (poecilia latipinna, Lesueur, 1821) and the guppy (Poecilia reticulata, Peters, 1859)
  1. Tez No: 285256
  2. Yazar: ERHAN ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, önemli akvaryum balıklarından olan lepistes (Poecilia reticulata, Poecillidae), moli (Poecilia latipinna, Poecillidae) ve japon (Carassius auratus, Cyprinidae) balıklarının sıcaklık ve tuzluluk toleransları belirlenmiştir. Deneme sonrası balıklar 4 gün gözlenmiş ve yaşama oranı temel alınmıştır. Lepistes ve moli kademeli olarak alıştırılan (1°C/saat) test sıcaklıkları sonucunda 15 °C sıcaklıklara kadar tolerans göstermişlerdir. 26°C sıcaklıktan 9 °C yüksek ve düşük sıcaklıklara ani olarak transfer edilen üç balık türü de bu sıcaklık değişimlerinden etkilenmemiştir.Üç balık türü tatlı sudan farklı konsantrasyonda tuzlu sulara kademeli olarak (1g/L/saat) alıştırıldığında lepistes ve moli 24g/L tuzluluğa, Japon balıkları da 9 g/L tuzluluğu kadar tolerans göstermişlerdir. Ancak tuzlu sulara ani transferlerde balıkların toleransları düşmüştür. Ani tuzluluk transferlerinde lepistes ve moli 15g/L, japon balıkları ise 6 g/L tuzluluğa kadar ancak dayanabilmişlerdir.Lepistes ve molinin kışın seralarda muhafazasında su sıcaklığının 15°C'ye düşmemesi, tuzlu su banyolarında ise tuzlu su konsantrasyonunun kademeli olarak yapılan alıştırmalarda 24 g/L'yi, ani transferlerde ise 15 g/L'yi geçmemesi önerilir. Japon balıklarında ise tuzluluğun kademeli olarak yapılan alıştırmalarda 9 g/L, ani transferlerde ise 6 g/L'yi geçmemesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the salinity and temperature tolerances of the guppy (Poecilia reticulata, Poecillidae), The black molly (Poecilia latipinna, Poecillidae) ve Goldfish (Carassius auratus, Cyprinidae), which are some of notable aquarium fish species, were determined. The fish were observed for 4 days after the experiment, and their mortality was taken as the indicator. Guppy and the black molly were found tolerant of a decrease up to 15 °C after being subjected to gradual test temperatures (1°C per hour). Three of the species, which were suddenly transferred from 26 C to the environments of ± 9 °C, remained unaffected by these temperature changes.Three of the species, when gradually acclimatised to different salinity intensities from fresh water (1g/L/hour), guppy and the black molly were tolerant of the salinity up to 24g/L, while goldfish were tolerant of the degrees up to 9 g/L. However, the tolerances of the fishes were low at sudden transfer to the saline environments; guppy and the black molly being tolerant of up to 15g/L, while goldfish was up to only 6 g/L of salinity.It is recommended that water temperature should not be downer than 15°C for guppy and the black molly while keeping in greenhouses in winter months, and that saline water intensity should not exceed 24 g/L for gradual adaptation, and 15 g/L for sudden transfers in salt water bathing. As to goldfish, the salinity should not exceed 9 g/L for gradual adaptation, and 6 g/L for sudden transfers.