Ege Denizi'nde deniz yüzey suyu sıcaklığının uydu verileri ile analizi
Analysis of sea surface temperature in the aegean sea using satellite data
- Tez No: 963198
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEVİN BETÜL AVŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Deniz yüzeyi su sıcaklığı, atmosferik süreçler ve iklim sistemi üzerinde doğrudan etkili olan temel bir göstergedir. Son yıllarda küresel iklim değişikliği ile birlikte, deniz suyu sıcaklıklarında belirgin dalgalanmalar ve artış eğilimleri gözlemlenmektedir. Bu değişimler, sadece deniz ekosistemlerinde değil, aynı zamanda bölgesel hava olaylarında da ani ve öngörülemeyen etkiler yaratabilmektedir. Yapılan çalışmalar, Akdeniz ve Ege Denizi'nde SST değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı artışlar olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada, uydu verileri yardımıyla Ege Denizi'nde deniz yüzey suyu sıcaklığının (Sea Surface Temperature -SST) 25 yıllık değişimi analiz edilmiştir. SST üzerindeki iklim değişikliği etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla 2000–2024 yılları arasındaki Ege Denizi'ne ait SST uydu verilerinden yararlanılmıştır. Mevsimsel değişimlerden arındırılan verilerle yapılan trend analizinde, SST değerlerinde yıllık ortalama 0,0406 °C artış eğilimi tespit edilmiş ve bu oran doğrultusunda 25 yılda yaklaşık 1,015 °C'lik bir sıcaklık artışı hesaplanmıştır. 2000 yılında 19,32 °C olan yıllık ortalama SST değeri, 2024'te 20,1 °C'ye yükselmiştir. 2006 yılında yıllık ortalama SST değeri 18,76 °C ile en düşük seviyede kaydedilmiştir. Buna karşılık, en yüksek yıllık ortalama SST 2024 yılında 20,91 °C olarak ölçülmüştür. En yüksek pozitif SST anomalisi +1,09 °C ile 2024 yılında, en negatif anomali ise –1,06 °C ile 2006 yılında gerçekleşmiştir. Aylık SST ortalamalarında en düşük değer 15,31 °C ile Mart ayında gözlemlenmiştir. En yüksek SST ortalaması ise 25,51 °C ile Ağustos ayında tespit edilmiştir. Mevsimsel analizde ise 2000 ile 2024 arasında, kış aylarında 1,25 °C, ilkbaharda 1,63 °C, yazın 2,11 °C ve sonbaharda 1,38 °C'lik bir sıcaklık artışı gözlemlenmiştir. Beşer yıllık dönemlerde SST artışı, 2005–2009 döneminde 19,30 °C iken, 2020–2024 döneminde 20,28 °C'ye yükselmiştir. Ayrıca bölgesel dağılıma göre SST'nin kuzeyden güneye doğru arttığı ve bu durumun Karadeniz ve Akdeniz'in etkisi ile ilişkili olabileceği değerlendirilmektedir. Elde edilen tüm veriler, Ege Denizi'nde uzun vadeli ve anlamlı bir ısınma eğilimi olduğunu ve bu eğilimin iklim değişikliğiyle ilişkili olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Sea surface temperature is a fundamental indicator that directly affects atmospheric processes and the climate system. In recent years, with global climate change, significant fluctuations and increasing trends in sea water temperatures have been observed. These changes can cause sudden and unpredictable effects not only in marine ecosystems but also in regional weather events. Previous research has demonstrated significant statistical increases in SST levels across both the Mediterranean and Aegean Seas. In this study, the 25-year change in SST in the Aegean Sea was analysed using satellite data. The impact of climate change on SST was investigated. For this purpose, SST satellite data from the Aegean Sea between 2000 and 2024 were utilised. In the trend analysis conducted using seasonally adjusted data, an annual average increase of 0,0406°C in SST values was detected, and based on this rate, an approximate temperature increase of 1,015°C over 25 years was calculated. The annual average SST value, which was 19,32 °C in 2000, rose to 20,1 °C in 2024. The annual average SST value was recorded at its lowest level in 2006, at 18,76 °C. In contrast, the highest annual average SST was measured at 20,91 °C in 2024. The highest positive SST anomaly was +1,09 °C in 2024, while the lowest negative anomaly was –1,06 °C in 2006. March recorded the lowest average monthly SST, with a value of 15,31 °C. The highest SST average was recorded in August at 25,51 °C. In the seasonal analysis, between 2000 and 2024, a temperature increase of 1,25 °C was observed in winter, 1.63 °C in spring, 2,11 °C in summer, and 1,38 °C in autumn. The SST increase in five-year periods rose from 19,30 °C in the 2005–2009 period to 20,28 °C in the 2020–2024 period. In addition, it is estimated that SST increases from north to south according to regional distribution and that this situation may be related to the influence of the Black Sea and the Mediterranean Sea. All the data obtained suggest that there is a long-term and significant warming trend in the Aegean Sea and that this trend may be related to climate change.