Farklı yaşlara sahip geri dönüşüm betonlarının ince agrega olarak kullanılmasının beton özelliklerine etkisi
Effect of using recycled concrete of different age as fine aggregate on concrete properties
  1. Tez No: 963197
  2. Yazar: EMİNE FİRDEVS HÜSEYNİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM BEHRAM UĞUR, DR. ÖĞR. ÜYESİ MURAT DOĞRUYOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Şırnak Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada, farklı yaşlardaki geri dönüştürülmüş betonlardan elde edilen ince agregaların, yeni beton karışımları üzerindeki fiziksel ve mekanik etkileri deneysel olarak incelenmiştir. Araştırmada, yaklaşık 20 yıllık (Tip I) ve 40 yıllık (Tip II) hizmet ömrünü tamamlamış betonlardan laboratuvar ortamında geri kazanılan ince agrega fraksiyonları kullanılmıştır. Bu geri dönüştürülmüş agregalar, ağırlıkça %10, %30 ve %50 oranlarında doğal agregaların yerine ikame edilerek yeni beton karışımları hazırlanmıştır. Numune boyutları 10 × 10 × 10 cm olarak belirlenmiştir. Hazırlanan numunelerde işlenebilirlik özelliklerini belirlemek amacıyla çökme (slump) deneyi yapılmış; mekanik özellikleri tespit etmek için 7, 28 ve 90 günlük kür süreleri sonunda basınç dayanımı ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Ayrıca, tahribatsız deneyler kapsamında Schmidt çekici ve ultrases geçiş hızı (UPV) testleri yapılmış; mikroyapısal ve termal karakterizasyon için SEM, EDS, XRD, FT-IR ve TGA analizleri uygulanmıştır. Elde edilen bulgular, geri dönüştürülmüş ince agrega ikame oranının artmasıyla birlikte basınç dayanımında belirli bir azalma eğilimi olduğunu göstermiştir. Bununla birlikte, %10 ve %30 geri dönüştürülmüş ince agrega ikame oranlarının, özellikle Tip I agregalarla kullanıldığında, dayanım değerlerini kabul edilebilir seviyelerde koruduğu görülmüştür. UPV ve Schmidt çekici test sonuçları da bu eğilimi desteklemiştir. Mikroyapısal analizler, geri dönüştürülmüş agregaların yapısındaki gözenekli doku ve hamur kalıntılarının, geri dönüştürülmüş ince agrega ikame oranına bağlı olarak betonun kompaktlığı ve bağlanma özelliklerinde değişimlere neden olabildiğini ortaya koymuştur. Sonuç olarak, ömrünü tamamlamış betonlardan geri kazanılan ince agregaların belirli ikame oranlarında kullanımı, çevresel sürdürülebilirliğe katkı sağlamakta ve uygun oran ile malzeme seçimiyle beton performansının optimize edilmesine imkân tanımaktadır. Ancak, geri dönüştürülmüş ince agrega ikame oranı ve geri dönüştürülmüş malzemenin yaşı gibi parametreler dikkatle değerlendirilmelidir
Özet (Çeviri)
In this study, the physical and mechanical effects of fine aggregates obtained from recycled concretes of different ages on new concrete mixtures were experimentally investigated. In the research, fine aggregate fractions were recovered in the laboratory from concretes that had reached the end of their service life, approximately 20 years old (Type I) and 40 years old (Type II). These recycled aggregates were used to replace natural aggregates at weight-based replacement ratios of 10%, 30%, and 50% to produce new concrete mixtures. The specimen dimensions were set at 10 × 10 × 10 cm.To determine workability, a slump test was performed; and to assess mechanical properties, compressive strength measurements were conducted after curing periods of 7, 28, and 90 days. Additionally, non-destructive tests including Schmidt hammer and ultrasonic pulse velocity (UPV) tests were carried out; SEM, EDS, XRD, FT-IR, and TGA analyses were performed for microstructural and thermal characterization. The results indicated that increasing the recycled fine aggregate replacement ratio led to a certain decreasing trend in compressive strength. However, 10% and 30% recycled fine aggregate replacement ratios, particularly with Type I aggregates, maintained the strength values at acceptable levels. UPV and Schmidt hammer test results supported this trend. Microstructural analyses revealed that the porous texture and residual paste present in the recycled aggregates could cause changes in the compactness and bonding properties of the new concrete depending on the recycled fine aggregate replacement ratio.In conclusion, the use of fine aggregates recovered from end-of-life concretes at specific replacement ratios contributes to environmental sustainability and provides the potential to optimize concrete performance through proper proportioning and material selection. However, parameters such as the recycled fine aggregate replacement ratio and the age of the recycled material should be carefully evaluated.