Ortopedik cerrahi geçiren hastalarda intraoperatif basınç yaralanması gelişme riski ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi
Determination of the risk of developing intraoperative pressure injury and related factors in patients undergoing orthopedic surgery
- Tez No: 963200
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ SÜRME
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışma ortopedik cerrahi geçiren hastalarda intraoperatif basınç yaralanması gelişme riski ve ilişkili faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini 01.11.2023-03.12.2024 tarihleri arasında Kayseri Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ameliyathanesinde ortopedik cerrahi geçiren, dahil edilme kriterlerine uyan 153 hasta oluşturmuştur. Etik kurul, kurum izni ve bilgilendirilmiş gönül oluru alınan bu araştırmada veriler; Tanıtıcı Bilgi Formu, Hasta Takip Çizelgesi, KATZ (GYAÖ) Ölçeği, Nütrisyonel Risk Tarama (NRS-2002) Ölçeği, 3S Ameliyathane Basınç Yaralanması Risk Değerlendirme Ölçeği (3S ABYRDÖ) ve NPIAP'ın Basınç Yaralanması Evrelendirme Skalası kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistikler Student t testi, tek yönlü varyans analizi kullanılmıştır. Ölçekler ve değişkenler arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde Pearson korelasyon analizi yapılmıştır. 3S ABYRDÖ Ölçeği ile ilişkili faktörleri açıklamak için çoklu doğrusal regresyon analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted descriptively and cross-sectionally for the purpose of determining orthopedic surgery resistant intraoperative pressures, development risk and performance. The proportions of the study consisted of 153 patients who underwent orthopedic surgery in the operating room of Kayseri City Training and Research Hospital and met the inclusion criteria and were registered between 01.11.2023 and 03.12.2024. In this study, which was obtained with the permission of the ethics committee, institution and informed consent, data were collected using the Introductory Information Form, Patient Follow-up Schedule, KATZ (GAÖ) Scale, Nutritional Risk Screening (NRS-2002) Scale, 3S Operating Room Pressure Injury Risk Assessment Scale (3S ABYRDÖ) and NPIAP's Pressure Injury Staging Scale. Descriptive statistics such as number, percentage, mean, standard deviation, student t test, one-way analysis of variance were used in the evaluation of the data. Pearson general analysis was performed in the evaluation of the relationship between scales and variables. Multiple accuracy regression analysis was performed for the spread rates with the 3S ABYRDÖ Scale.