Komorbiditesi yüksek hastalarda ayak cerrahisinde popliteal siyatik sinir bloğu ve düşük doz spinal anestezinin komplikasyonlar ve etkinlik açısından karşılaştırılması: Randomize kontrollü çalışma
In patients with high comorbidity popliteal sciatic nerve block in foot surgery complications of low dose spinal anesthesia and comparison in terms of efficacy: A randomised controlled trial
- Tez No: 871188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT SAYLAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT DOHMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Anestezi pratiğinde sistemik hastalıkların varlığının riskleri arttırdığı bir gerçektir. Kardiyovasküler ve solunumsal hastalıklar başta olmak üzere endokrin, nörolojik vb. ile ilişkili kronik sistemik hastalıklar anestezi riskini arttırmaktadır. Nöroaksiyel blok teknikleri ve son yıllarda popülaritesi gittikçe artan periferik sinir blokları, genel anestezi yöntemlerine bir alternatif oluşturmaktadır. Biz bu çalışmada, ayak cerrahisi geçirecek komorbiditesi yüksek hastalarda genel anesteziye alternatif olan spinal anestezi ve popliteal siyatik sinir bloğunun anestezik ve analjezik etkinliğini, hasta konforu, komplikasyonlar ve postoperatif analjezi ihtiyacı yönünden karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, etik kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra ortopedi ve travmatoloji ile plastik ve rekonstrüktif cerrahi bölümlerinde ayak cerrahisi geçirecek ASA 3-4 toplam 65 hasta üzerinde uygulandı. Hastalar, spinal anestezi ve popliteal siyatik sinir bloğu olmak üzere iki gruba ayrılarak 33 hastaya lateral dekübit pozisyonda düşük doz spinal anestezi işlemi yapılmış; 32 hastaya ise prone pozisyonda popliteal siyatik sinir bloğu işlemi uygulanmıştır. İntraoperatif hemodinamik parametreler, postoperatif ağrı durumları, komplikasyonlar ve memnuniyet düzeyleri kayıt altına alınmıştır. SPSS 27.0 programı kullanılarak gerçekleştirilen analizler, elde edilen verilerin istatistiksel olarak değerlendirilmesini içermektedir. Bulgular: Gruplar arasında demografik veriler açısından anlamlı farklılık bulunmadı. Popliteal anestezi grubunda anestezi prosedür süresi spinal anestezi grubundan anlamlı (p0.05) farklılık göstermemiştir. Popliteal anestezi ve spinal anestezi grupları arasında anestezi memnuniyeti açısından anlamlı (p>0.05) farklılık yoktu.
Özet (Çeviri)
Aim: It is a fact that the presence of systemic diseases increases the risks in anaesthesia practice. Chronic systemic diseases, especially cardiovascular and respiratory diseases, endocrine, neurological, etc., increase the risk of anaesthesia. Neuraxial block techniques and peripheral nerve blocks, which have been increasing in popularity in recent years, constitute an alternative to general anaesthesia methods. In this study, we aimed to compare the anaesthetic and analgesic efficacy of spinal anaesthesia and popliteal sciatic nerve block as an alternative to general anaesthesia in terms of patient comfort, complications and the need for postoperative analgesia in patients with high comorbidities undergoing foot surgery. Material and method: This study was performed on a total of 65 ASA 3-4 patients undergoing foot surgery in the departments of orthopaedics and traumatology and plastic and reconstructive surgery after obtaining ethics committee approval and patient consent. The patients were divided into two groups as spinal anaesthesia and popliteal sciatic nerve block. 33 patients underwent low dose spinal anaesthesia in lateral decubitus position and 32 patients underwent popliteal sciatic nerve block in prone position. Intraoperative haemodynamic parameters, postoperative pain status, complications and satisfaction levels were recorded. The analyses performed using SPSS 27.0 software included statistical evaluation of the data obtained. Results: No significant difference was found between the groups in terms of demographic data. The duration of anaesthesia procedure was significantly (p0.05) difference between the popliteal anaesthesia and spinal anaesthesia groups in the postop 24.hour NRS rate. There was no significant (p>0.05) difference in anaesthesia satisfaction between popliteal anaesthesia and spinal anaesthesia groups.