Kalça cerrahisi geçiren yaşlı hastalarda genel anestezi ve spinal anestezinin postoperatif miyokard hasarı üzerine etkilerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of general anesthesia and spinal anesthesia on postoperative myocardial injury in elderly patients undergoing hip surgery
  1. Tez No: 825331
  2. Yazar: MUSTAFA BİLGEHAN AYIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ŞEBNEM TÜRK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Hamidiye Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Giriş ve Amaç: Kardiyak olmayan cerrahi sonrası miyokard hasarı (MINS), postoperatif dönemde görülen yalnızca troponin yükselmesi ile tanı konabilen bir tablodur. Postoperatif mortalite ile yakın ilişkilidir. MINS ile ilişkili risk faktörleri ileri yaş ve komorbidite varlığıdır. Yaşlı hastalarda seçilen anestezi tekniği ile MINS gelişimi arasındaki ilişkiye odaklanan çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmada kalça cerrahisi geçiren yaşlı hastalarda genel anestezi ve spinal anestezinin postoperatif miyokard hasarına etkisini karşılaştırmayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız prospektif, randomize, tek kör bir çalışmadır. Hastanemiz Ortopedi Kliniği tarafından kalça cerrahisi uygulanacak 65 yaş üzeri, ASA II-III 100 hasta çalışmaya dahil edildi. Her birinde 50 hasta olacak şekilde genel anestezi (Grup GA) ve spinal anestezi (Grup SA) uygulanan 2 grup oluşturuldu. Preoperatif değerlendirmede tüm hastaların yaş, cinsiyet, ASA ve ek hastalıkları kaydedildi. Anestezi öncesi başlangıç değerleri ve sonrasında peroperatif 10 dakika arayla yapılan Kalp Tepe Atımı (KTA) ve Ortalama Arter Basıncı (OAB) ölçümleri kaydedildi. Peroperatif kan transfüzyonu ve vasopresör ihtiyacı kaydedildi. Postoperatif 0.,6., 12, 24., 48. ve 72. saatlerde Troponin T değerleri çalışıldı. Başlangıç değerleri normal olup postoperatif troponin ölçümü, 20 ila 65ng/L arasında ve en az 5ng/L'lik mutlak bir değişiklik veya 65ng/L ve üzerinde değeri olan hastalar MINS olarak kabul edildi. Yoğun bakım ve hastanede yatış süreleri, postoperatif 30 gün boyunca advers olaylar ve mortaliteler kaydedildi. Bulgular: Gruplar arasında MINS gelişimi, zamanlara göre troponin değerleri değişimi, 30 günlük advers olay, mortalite, peroperatif vazopressor ihtiyacı, kan transfüzyon ihtiyacı, hastanede yatış süreleri, yoğun bakım yatış süreleri ve cerrahi süreleri aralarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Genel anestezi alan grubun anestezi süreleri daha uzundur. MINS gelişen hastalarda yaş ve asa skorları yüksek, hastanede yatış süreleri ve yoğun bakım yatış süreleri, 30 günlük advers olay ve mortalitede artış bulunmuştur. MINS gelişen ve gelişmeyen hastalar arasında, cinsiyet, ek hastalık varlığı, vazopressör ihtiyacı, kan transfüzyon ihtiyacı, anestezi ve cerrahi süreleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Spinal Anestezi grubunda OAB değerleri 70.dk, 80.dk, 90.dk, 100dk., 120.dk'larda Genel Anestezi grubundan daha yüksek bulundu, ancak KTA değerlerinde anlamlı bir farklılık tespit edilmedi. MINS olan hastalarda ise OAB değerleri daha düşük, KTA değerleri ise belirli zaman aralıklarında daha yüksek bulundu. Sonuç: Kalça cerrahisi geçiren yaşlı hastalarda genel anestezi ve spinal anestezinin MINS gelişimine etkileri benzer düzeydedir. İleri yaş, yüksek ASA skorları ve perioperatif OAB düşüklüğünün MINS gelişimi için risk faktör olduğu belirlendi. MINS gelişen hastalarda hastanede ve YBÜ'de yatış süreleri uzamış, 30 günlük mortalite ve advers olay gelişimi artmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objective: Perioperative myocardial injury after non-cardiac surgery (MINS) is a condition that can be diagnosed solely by elevated troponin levels during the postoperative period. It is closely associated with postoperative mortality. Advanced age and the presence of comorbidities are risk factors associated with MINS. There is a lack of studies focusing on the relationship between selected anesthesia technique and the development of MINS in elderly patients undergoing hip surgery. The aim of this study was to compare the effects of general anesthesia and spinal anesthesia on postoperative myocardial injury in elderly patients undergoing hip surgery. Materials and Methods: Our study is a prospective, randomized, single-blind trial. A total of 100 patients aged 65 years and older with ASA II-III undergoing hip surgery were included from the Orthopedics Clinic of our hospital. Two groups were formed, with 50 patients each, receiving either general anesthesia (GA Group) or spinal anesthesia (SA Group). Preoperative evaluation recorded age, gender, ASA classification, and comorbidities of all patients. Baseline measurements and subsequent measurements of Peak Heart Rate and Mean Arterial Pressure were recorded at 10-minute intervals during the perioperative period. The need for intraoperative blood transfusion and vasopressor requirements were noted. Troponin T levels were measured at postoperative 0, 6, 12, 24, 48, and 72 hours. Patients with normal baseline values and postoperative troponin measurements between 20 and 65 ng/L, showing at least a 5 ng/L absolute change, or having values of 65 ng/L and above were considered to have MINS. Intensive care unit and hospital length of stay, adverse events, and mortality were recorded for the postoperative 30-day period. Results: There were no statistically significant differences among the groups in terms of MINS development, changes in troponin values over time, 30-day adverse events, mortality, perioperative vasoconstrictor requirement, need for blood transfusions, length of hospital stay, duration of intensive care unit (ICU) stay, and surgical durations. However, the general anesthesia group had longer anesthesia durations. Patients who developed MINS had higher age and ASA scores, longer hospital stays, longer ICU stays, and an increased incidence of 30-day adverse events and mortality. Between patients with and without MINS, there were no statistically significant differences in terms of gender, comorbidities, vasoconstrictor requirement, blood transfusion requirement, anesthesia duration, and surgical durations. In the Spinal Anesthesia group, MAP values were found to be higher for General Anesthesia at 70 min, 80 min, 90 min, 100 min, and 120 min, but no significant difference was detected in HR values. For patients with MINS, MAP values were lower, whereas HR values were higher at certain time intervals. Conclusion: The effects of general anesthesia and spinal anesthesia on MINS development in elderly patients undergoing hip surgery are comparable. Advanced age, high ASA scores, and perioperative MAP decrease were identified as risk factors for MINS development. Hospital stays and ICU stays were prolonged in patients who developed MINS, and there was an increased incidence of 30-day mortality and adverse events.