Göçle gelen uluslararası öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin sosyal uyum süreçlerine etkisi: Mersin Üniversitesi örneği
The effect of psychological well-being levels of international students coming from migration on social adaptation processes: Mersin University example
- Tez No: 963206
- Danışmanlar: PROF. DR. ESRA DİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmada, göçle gelen uluslararası öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeylerinin sosyal uyum süreçleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmanın temel amacı, Mersin Üniversitesi'nde eğitim gören uluslararası öğrencilerin psikolojik sağlamlık seviyelerinin, sosyal uyum süreçleriyle ilişkisini analiz etmektir. Araştırmada nicel yöntem tercih edilmiş olup, veri toplama aracı olarak Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği (KPSÖ) ve Sosyokültürel Uyum Ölçeği (SUÖ) kullanılmıştır. Çalışmanın örneklemini, Mersin Üniversitesi'nde öğrenim görmekte olan toplam 326 uluslararası öğrenci oluşturmuştur. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılarak güvenirlik analizleri, normallik testleri ve hipotez testleri yapılmıştır. Araştırma bulguları, öğrencilerin psikolojik sağlamlık düzeyleri ile sosyal uyum düzeyleri arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya koymuştur. Psikolojik sağlamlık düzeyi yüksek öğrencilerin sosyal uyum süreçlerinde daha başarılı oldukları belirlenmiştir. Ayrıca, öğrencilerin Mersin'de yaşam süreleri uzadıkça sosyal uyum seviyelerinde artış gözlenmiştir. Sonuç olarak, psikolojik sağlamlığın, uluslararası öğrencilerin sosyal uyum süreçlerinde kritik bir faktör olduğu ortaya çıkmıştır. Araştırma, göç literatürüne psikolojik sağlamlık ve sosyal uyum ilişkisini somut verilerle ortaya koyarak önemli bir katkı sunmaktadır. Bu bağlamda gelecekteki çalışmaların, psikolojik sağlamlığı geliştirecek destekleyici eğitim programlarına ve uygulamalara odaklanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This research investigated the impact of psychological resilience levels of international migrant students on their social adaptation processes. The primary purpose of the study wasto analyze the relationship between the psychological resilience levels and social adaptation processes of international students studying at Mersin University. A quantitative research method was employed, utilizing the Brief Resilience Scale (KPSÖ) and the Sociocultural Adaptation Scale (SUÖ) as data collection instruments. The sample consisted of 326 international students enrolled at Mersin University. Data analyses were conductedusing SPSS, including reliability analyses, normality tests, and hypothesistesting. The finding sindicated a significant positive correlation between students' psychological resilience levels and their levels of social adaptation. Students with higher psychological resilience levels demonstrated greater success in social adaptation processes. Furthermore, an increase in social adaptation levels was observed as the duration of students' residence in Mersin increased. Inconclusion, psychological resilience emerged as a crucial factorin fluencing the social adaptati on processes of international students. Thisstudy significantly contribute stomigration literatüre by empirically demonstrating the relationship between psychological resilience and social adaptation. Future research is recommended to focus on developing educational programsand interventionsaimed at enhancing psychological resilience.