Beden eğitimi ve spor eğitiminde kullanılan farklı eğitim uygulamalarının denge performansı üzerine etkisi
The effect of different training practices used in physical education and sports training on balance performance
  1. Tez No: 963207
  2. Yazar: DEFNE EZGİ AKKAYA BOYRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRKAN DİKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırma Beden Eğitimi ve Sporda faklı eğitim uygulamalarının denge performansı üzerine etkisini görmek, Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenlerine, Spor Eğitmenlerine yol gösterici olmasını sağlamak amacıyla yürütülmüştür. Bu amaç doğrultusunda denge eğitiminde ilerleme şekli olarak tekrara dayalı eğitim uygulaması ve hataya dayalı eğitim uygulaması iki deney grubunda yürütüldü, ön testleri ve son testleri yapıldı. Kontrol grubuna ise sadece ön testler ve son testler yapılmıştır. Araştırma evrenini, 2023-2024 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesinde eğitim gören 31 öğrenci oluşturmaktadır. Katılımcılar rastgele 10'ar kişilik gruplara ayrıldıktan sonra 6 haftalık eğitim, haftada iki gün olacak şekilde, iki deney grubuna verilmiştir. Araştırmada veri toplama araçları olarak, kişisel bilgi formu, boy ölçümü için Tem marka stadiometre, ağırlık için Tanita marka vücut analiz cihazı kullanılmıştır. Denge ölçüm testleri olarak; Y Denge Testi, Flamingo Denge Testi ve TecnoBody marka denge cihazı kullanılmıştır. Araştırma verilerinde normallik testi yapıldıktan sonra gruplara ait ön test ve son testler arasındaki iki faktörlü tekrarlanan ölçümlü ANOVA yapıldı. Verilerin analizi için SPSS v 26.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, ABD) yazılımı kullanılmıştır. Yürütülen çalışma ve yapılan analizler sonucunda Tekrara Dayalı Denge Eğitimi (TDDE) ve Hataya Dayalı Denge Eğitimi (HDDE) denge gelişimini olumlu yönde etkilediği görülmüştür. HDDE bazı denge parametrelerinde daha etkili olması bu uygulamanın denge eğitiminde tercih edilebileceğine işaret etmektedir ancak TDDE ile arasında bariz bir fark yaratacak durum görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effects of different educational practices in physical education and sports on balance performance, with the goal of providing guiding insights for physical education teachers and sports instructors. In line with this objective, two types of training approaches—repetition-based training and error-based training—were implemented in two experimental groups to promote balance development. Both pre-tests and post-tests were conducted for these groups, while the control group only underwent pre- and post-testing without any training intervention. The study sample consisted of 31 students enrolled at Sivas Cumhuriyet University, Faculty of Sports Sciences, during the spring semester of the 2023–2024 academic year. Participants were randomly assigned into three groups of approximately 10 students each. The experimental groups received balance training for a duration of six weeks, with sessions held twice a week. For data collection, a personal information form, a Tem brand stadiometer (for height), and a Tanita body analysis device (for weight) were utilized. Balance performance was assessed using the Y Balance Test, the Flamingo Balance Test, and the TecnoBody digital balance system. After checking the normality of the data, a two-way repeated measures ANOVA was conducted to evaluate the differences between pre- and post-test scores of the groups. Statistical analyses were performed using SPSS v26.0 (SPSS Inc., Chicago, IL, USA). The findings of the study indicate that both Repetition-Based Balance Training (RBBT) and Error-Based Balance Training (EBBT) contributed positively to improvements in balance performance. Notably, EBBT was more effective in certain balance parameters, suggesting that it may be preferable in some contexts. However, no substantial differences were found between the two methods in terms of overall effectiveness.