Türk demiryollarındaki serbestleşme süreci için etkinlik analizi
Efficiency analysis of the liberalization process in Turkish railways
- Tez No: 963215
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET FATİH ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası Ticaret, International Trade
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 48
Özet
Demiryolu taşımacılığı, yüksek taşıma kapasitesi, maliyet etkinliği ve çevresel sürdürülebilirliğe katkısı sayesinde modern lojistik sistemlerin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Türkiye, 2013 yılında yürürlüğe giren 6461 sayılı Kanun ile demiryolu taşımacılığında serbestleşme sürecini başlatarak sektörde önemli bir dönüşümün kapısını aralamıştır. Bu çalışma, Türkiye'deki demiryolu taşımacılığı sisteminin serbestleşme süreciyle birlikte nasıl bir değişim yaşadığını değerlendirmekte ve bu sürecin etkinlik, rekabet ve sürdürülebilirlik üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Çalışma kapsamında hem nitel hem nicel yöntemlerle gerçekleştirilen analizler, serbestleşmenin sektörün yapısal dönüşümüne ivme kazandırdığını ve özel sektörün taşımacılık faaliyetlerine katılımını artırarak hizmet kalitesinde gelişmeler sağladığını göstermektedir. İntermodal taşımacılık yatırımları, yüksek hızlı hat projeleri ve stratejik altyapı çalışmaları ve demiryollarındaki serbestleşme ile Türkiye'nin lojistik bağlantı gücü her geçen gün artmakta, ülke bölgesel bir taşımacılık merkezi olma yolunda ilerlemektedir. Bu çalışma, serbestleşmenin getirdiği fırsatları vurgulayarak, politika yapıcılara ve sektör paydaşlarına geleceğe dönük stratejik öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Railway transportation has become an indispensable part of modern logistics systems due to its high transport capacity, cost-effectiveness, and contribution to environmental sustainability. Turkey initiated the liberalization process in railway transportation with Law No. 6461, which came into effect in 2013, opening the door to a significant transformation in the sector. This study evaluates the changes experienced in Turkey's railway transportation system alongside the liberalization process and analyzes the impacts of this process on efficiency, competition, and sustainability. Analyses conducted using both qualitative and quantitative methods demonstrate that liberalization has accelerated the structural transformation of the sector and improved service quality by increasing private sector involvement in transportation activities. Investments in intermodal transportation, high-speed rail projects, and strategic infrastructure efforts, along with the liberalization of railways, have continuously enhanced Turkey's logistical connectivity, positioning the country on the path to becoming a regional transportation hub. This study emphasizes the opportunities presented by liberalization and offers strategic recommendations for policymakers and industry stakeholders for the future.