Döviz kuru değişimlerinin sektörel dış ticarete etkileri
The effects of exchange rate changes on sectoral foreign trade
  1. Tez No: 963214
  2. Yazar: SAHARNAZ DAMIROVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU YOLCU KARADAM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonometri, Ekonomi, Uluslararası Ticaret, Econometrics, Economics, International Trade
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, döviz kuru ve döviz kuru oynaklığının hem toplam imalat sanayi hem de sektörel ihracat ve ithalat üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmada, 1990-2021 dönemi için 55 gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeden oluşan geniş bir panel veri seti için toplam imalat sanayi ile 20 imalat sektörüne ait ikili ticaret verileri kullanılmıştır. İlk olarak, imalat sanayi sektörlerinin dış ticaret dinamikleri, ithalat ve ihracat payları, sektörel ticaretin teknoloji yoğunluğu ve küresel değer zincirlerine eklemlenme düzeyleri gibi özelliklerine göre dönemsel olarak karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Sonrasında döviz kuru değişimlerinin toplam ve sektörel imalat sanayi ihracat ve ithalatı üzerindeki etkisi çekim modeli çerçevesinde sabit etkiler yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Sektörel ikili ticaret modelleri tüm dönem (1990-2021) ve dönemsel etkileri incelemek amacıyla 1990-2005 ve 2006-2021 alt dönemleri için tahmin edilmiştir. Bulgular, reel kur artışlarının (yerli paranın reel değer kazanması) toplam imalat sanayi ihracatını negatif, ithalatını ise pozitif yönde etkilediğini gösterirken, imalat sanayi alt sektörlerinde bu etki önemli ölçüde farklılaşmaktadır: teknoloji yoğun ve yüksek yabancı katma değerli sektörlerde reel kur etkisinin istatistiksel olarak anlamsıza ya da tersine döndüğü gözlenmiştir. Döviz kuru oynaklığı ise ihracatta çoğu sektör için negatif etki gösterirken, ithalatta sektörel bazda anlamlı bir etki göstermemektedir. Son olarak, 1990-2005 döneminde geleneksel Mundell-Fleming modeli ile uyumlu olarak reel döviz kuru artışlarından toplam ve sektörel ihracatın negatif, ithalatın pozitif etkilendiği, ancak 2006-2021 döneminde ise bu ilişkinin çoğu sektörde yön değiştirdiği yönünde bulgulara ulaşılmıştır. Ayrıca, döviz kuru oynaklığı ilk dönemde ihracat ve ithalat üzerinde sınırlı etkiye sahipken, ikinci dönemde tüm sektörlerde belirgin şekilde negatif etki yarattığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study investigates the effects of the changes in both exchange rate levels and volatility on both total manufacturing trade and sectoral exports and imports. Using a panel dataset from 55 developed and developing countries in 1990-2021 period, we analyze bilateral trade dynamics for total manufacturing and 20 subsectors. Initially, sectoral trade dynamics are examined in terms of export and import shares, technological intensity, and integration into global value chains. To determine the effects of exchange rates, the gravity model is estimated using the fixed effects method, and exchange rate sensitivity of sectoral trade is analyzed for both the entire period (1990-2021) and the sub-periods of 1990-2005 and 2006-2021. The findings indicate that real exchange rate appreciation reduces aggregate manufacturing exports and increases imports. However, the magnitude and direction of these effects vary significantly across sectors. In technology-intensive sectors and those with high foreign value-added content, the impact of real exchange rate appreciations becomes statistically insignificant or even reverses. Exchange rate volatility adversely affects exports in most sectors but shows no significant impact on imports. Our period-specific analysis results that during 1990-2005, the results align with the traditional Mundell-Fleming model, while the 2006-2021 period reveals a weakening or reversal of this relationship in many sectors. Moreover, exchange rate volatility had limited effects initially in the earlier period but exerted significantly negative impacts across all sectors in the latter period.