Ağız solunumu yapan hastaların masseter kas kalınlıklarının ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of masseter muscle thickness of mouth breathing patients using ultrasonography
  1. Tez No: 963228
  2. Yazar: MEHMET NUMAN KÖSE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ TANSU ÇİMEN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Ağız solunumu, çeşitli faktörlere bağlı olarak meydana gelebilen normal solunum paterninin patolojik bir versiyonudur. Kraniyofasiyal yapıların dengeli olarak büyüyebilmesi için burnun normal solunum fonksiyonunu yapabilmesi çok önemlidir. Kronik hale gelen ağız solunumu, kraniyofasiyal kompleksin büyümesini olumsuz olarak etkiler ve dental yapılar ile komşu iskelet kas yapıları üzerinde de problemler oluşturur. Bu çalışmada ağız solunumu yapan bireylerde masseter kas kalınlıklarının ultrasonografi yöntemi ile değerlendirilerek bu durumun çiğneme sisteminde kaslar üzerine olası etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Ultrasonografi tekniği, masseter kas kalınlığının değerlendirilmesinde kolay uygulanabilir, eş zamanlı hızlı görüntüleme sağlayan ve bilinen kümülatif biyolojik bir yan etkisi olmayan avantajlı bir tekniktir. Bu çalışmaya 18-65 yaş aralığında 50 ağız solunumu yapan ve 50 normal burun solunumu yapabilen toplam 100 hasta dahil edilmiştir. Masseter kas kalınlıkları hem serbest istirahat hem de maksimum ısırma konumlarında ultrasonografi yöntemi ile ölçülmüştür. Elde edilen verilerin istatistik sonuçlarına göre ağız solunumu yapan erkek hasta grubunda masseter kas kalınlıklarının azaldığı görülürken kadın hasta gruplarında anlamlı bir fark görülmemiştir. Yaş değişkeniyle ölçüm değerleri arasında bir ilişki izlenmemiştir. Kronik ağız solunumu iskelet, kas ve dental yapılar dahil birçok sisteme olumsuz etkileri olan patolojik bir durumdur ve teşhis edilerek kontrol altına alınması son derece önemlidir.
Özet (Çeviri)
Mouth breathing is a pathological version of the normal breathing pattern that can occur due to various factors. In order for the craniofacial structures to grow balancedly, it is very important for the nose to perform normal respiratory function. Chronic mouth breathing negatively affects the growth of the craniofacial complex and creates problems on the dental structures and adjacent skeletal muscle structures. In this study, it was aimed to investigate the possible effects of this situation on the muscles in the chewing system by evaluating the masseter muscle thickness in mouth-breathing individuals by ultrasonography. Ultrasonography technique is an advantageous technique in the evaluation of masseter muscle thickness that is easily applicable, provides simultaneous rapid imaging, and has no known cumulative biological side effects. A total of 100 patients between the ages of 18-65, 50 of whom could breathe through mouth and 50 who could breathe normally through nose, were included in this study. Masseter muscle thickness was measured by ultrasonography in both free rest and maximum bite positions. According to the statistical results of the data obtained, masseter muscle thickness was observed to decrease in the mouth-breathing male patient group, while no significant difference was observed in the female patient groups. No relationship was observed between the age variable and measurement values. Chronic mouth breathing is a pathological condition that has negative effects on many systems, including skeletal, muscular and dental structures, and it is extremely important to diagnose and control it.