Türkiye'de ekimi en yaygın olan yerli ve yabancı pamuk çeşitlerinin ssr markörlerle filogenetik analizi
Phylogenetic analysis of the most commonly cultivated local and foreign cotton varieties in Turkey using SRR markers
- Tez No: 963249
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitkisel Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Amaç: Bu araştırma Türkiye de ekimi yapılan pamuk çeşitlerinin genetik ilişkilerini ortaya çıkarmak için yapılmıştır. Materyal ve Yöntem: Araştırma, Nazilli Pamuk Araştırma Enstitüsü Genetik Stoğundan ve tescil sahibi kuruluşlardan toplam 30 adet pamuk çeşidin temini ile yapılmıştır. Tohumlardan ezme-öğütme ile örnekler alınmıştır. Laboratuvarda kit protokolüne göre DNA izolasyonu yapılmış ve 10 adet SSR markörü ile genetik ilişkiler ortaya konulmuştur. Bulgular: Çalışmanın ilk kısmında elde edilen veriler pamuk DNA miktar ve saflık üzerinde gerçekleşmiştir. Çalışmada 30 pamuk genotipine 10 SSR primeri kullanılarak amplifikasyon gerçekleştirilmiş ve toplam 39 bant elde edilmiştir. Bunlardan 8 tanesi monomorfik, 31 adedi ise polimorfiktir. Polimorfizm oranı yaklaşık %79,48 olarak tespit edilmiştir. DNA agaroz jel görüntüleri skorlama yapılarak Past 4.06 Project programında filogenetik ağaç ortaya çıkarılmıştır. Sonuç: Bu çalışmada genetik çeşitliliğin yüksek polimorfizm göstermesiyle ileride yapılacak pamuk ıslah çalışmaları için geniş bir gen havuzu olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted to reveal the genetic relationships of cotton varieties cultivated in Turkey. Material and Method: The study was conducted by obtaining a total of 30 cotton varieties from Nazilli Cotton Research Institute Genetic Stock and registered institutions. Samples were taken from the seeds by crushing and grinding. DNA isolation was performed in the laboratory according to the kit protocol and genetic relationships were revealed with 10 SSR markers. Findings: The data obtained in the first part of the study were realized on cotton DNA quantity and purity. In the study, amplification was performed using 10 SSR primers for 30 cotton genotypes and a total of 39 bands were obtained. 8 of them were monomorphic and 31 were polymorphic. The polymorphism rate was determined to be approximately 79.48%. DNA agarose gel images were scored and a Phylogenetic tree was revealed in the Past4.06 Project program. Conclusion: In this study, it was determined that there is a large gene pool for future cotton breeding studies due to the high polymorphism of genetic diversity.