The impact of using ChatGPT as an extramural tool on university students' academic writing achievement
ChatGPT'yi ders dışı bir araç olarak kullanmanın öğrencilerin akademik yazma başarısına etkisi
  1. Tez No: 963250
  2. Yazar: SİNEM AKKUŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yapay zeka tabanlı dil modelleri yabancı dil öğretiminde giderek artan ölçüde faydalanılan araçlar olarak karşımıza çıkmakta ve yabancı dil öğretim süreçlerine yaklaşımı dönüştürmektedir. Bu modellerden en yaygın olarak kullanılan bir araç olan ChatGPT, öğrencilere akademik yazma bağlamında çeşitli açılardan destek sunarak, onların akademik bu becerilerinin gelişimlerine katkıda bulunmak için dikkat çekici fırsatlar sunmaktadır. Bu bağlamda bu çalıma çalışma, yapay zeka destekli bir model olan ChatGPT'nin, Türkiye'deki bir yüksek öğretim kurumunda İngiliz Dili Eğitimi programında eğitim gören öğrencilerin yazma becerileri üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçlamıştır. Bu araştırma yarı deneysel bir desene dayanmaktadır. Uygunluk örneklemi yöntemiyle belirlenen ELT programına kayıtlı 44 üniversite öğrencisinden veriler toplanmıştır. Öğrenciler deney grubu ve kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Toplamda yedi hafta süren müdahale öncesinde, her iki gruptaki öğrencilerden mevcut akademik yazma becerilerini ölçebilmek amacıyla, müfredatlarında olan bir yazma konusu ödev olarak verilmiş ve bu ödevlerden elde edilen çıktılar çalışmanın ön test verilerini oluşturmuştur. Deney grubuna, ön test verilerinin elde edilmesinden sonra ChatGPT'nin akademik yazma derslerinde, ne şekillerde etkili ve bilinçli bir şekilde kullanılacağına dair bir ders saati boyunca eğitim verilmiş, eğitimin sonunda bu bilgileri uygulayabilmelerine fırsat sunmak amacıyla kısa bir uygulama çalışması yapılmıştır. Bundan sonra yedi hafta boyunca, deney grubunun öğrencileri, akademik yazma dersinin hocası tarafından resmi ders saatlerinin dışında ödevlerin tamamlanması esnasında bu eğitimde edindikleri bilgileri uygulamak amacıyla bu aracı etkili bir şekilde kullanımını teşvik edilmiştir. Kontrol grubunda ise bu uygulama gerçekleştirilmemiş, müfredatın olağan akışına müdahalede bulunulmamıştır. Yedi haftanın ardından her iki gruptan da başlangıçtaki ödev son test verisi olarak toplanmıştır. Toplanan veriler bağımsız üç değerlendirmeci tarafından değerlendirilmiş ve sonuçlar SPSS analizleriyle incelenmiştir. Analizlerde akademik yazma becerilerinin alt bileşenlerini oluşturan ana fikir, içerik, organizasyon, stil ve dilbilgisi doğruluğu boyutlarının gelişimi izlenmiş, yalnızca ana fikir bileşeninin istatistiksel anlamlılığa ulaştığı, diğer bileşenlerin ise küçük, orta düzeyde gelişmeler gösterdiği saptanmıştır. Bu bulgular, ChatGPT'nin yazma derslerine uzun vadede etkilerinin olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence-based language models have become increasingly used tools in foreign language teaching and have transformed teaching processes. In this context, ChatGPT, one of the most widely used models, creates remarkable opportunities by offering various supports to students in developing academic writing skills. This study, which has a quasi-experimental design, aimed to examine the effect of ChatGPT on the writing skills of students studying in an English Language Teaching program at a higher education institution in Türkiye. In the study, 44 students enrolled in the ELT program were selected by convenience sampling and divided into experimental and control groups. Before the intervention, both groups were given writing assignments within the scope of the curriculum and the writings obtained were evaluated as pre-test data. The experimental group was given one-hour training on how to use ChatGPT effectively and consciously in academic writing lessons and had a short practice. For the next seven weeks, students were encouraged to use ChatGPT effectively. The control group did not receive any intervention. At the end of the process, writing samples were collected again from both groups and post-test data were obtained. The evaluations made by three independent evaluators were analyzed with SPSS. According to the results of the analysis, the subcomponents of main idea, content, organization, style and grammatical accuracy were examined; a statistically significant improvement was found only in the“main idea”dimension. Small and moderate improvements were observed in the other components. This suggests that ChatGPT can be an effective supporting tool in academic writing courses in the long run.