Nesefî'nin Kur'ân'ı Kur'ân'la tefsiri (Bakara ve Al-i İmrân Sureleri örneği)
The interpretation of the Qur'ân Nasafi's tafsir (The case of Surat Al-Baqara and Surat Al-Imrân)
  1. Tez No: 963262
  2. Yazar: KEMAL TÜMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bir yöntem olarak Kur'an'ın Kur'an'la Tefsiri metodu, kendi içerisinde tutarlılık ve bütünlük arz eden ayetleri, aynı şekil ve yöntem ile bütüncül olarak açıklamaktır. Çünkü Kur'an muhteva bakımından birbiri ile bağlantılı ayetlerden ve konulardan müteşekkildir. Müfessirlerin bu yöntemi anlama ve anlamlandırmada ne denli muvaffak oldukları, bu konu ile neyi anladıklarını incelemek ve vuzuha kavuşturmak, mevzunun araştırmasını yapanlar için elzemdir. Kur'an'ı Kerim şayet bu metot üzere değerlendirilip anlaşılır ve anlamlandırılırsa, mahlûkatın öznesi olan beşerin, özelde İslam ve genelde ise din algısını yeniden tanzim etmeye yeter de artacaktır.
Özet (Çeviri)
As a method, the Interpretation of the Qur'an with the Qur'an method is to explain the verses that are consistent and whole within themselves, holistically, with the same form and method. Because the Quran consists of verses and topics that are related to each other in terms of content. It is essential for those who do research on the subject to examine and clarify how successful the commentators are in understanding and giving meaning to this method and what they understand about this subject. If the Holy Quran is evaluated, understood and given meaning according to this method, it will be sufficient to rearrange the perception of humanity, the subject of creation, of Islam in particular and religion in general.