Otizm spektrum bozukluğu olan öğrencilere deprem güvenliği becerilerinin öğretiminde video modelle öğretimin etkililiği
Effectiveness of teaching with video models in teaching earthquake safety skills to students with autism spectrum disorder
  1. Tez No: 963263
  2. Yazar: SELDA GÜRSOY
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHTAP KOT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Biruni Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu araştırmada, Otizm Spektrum Bozukluğu (OSB) olan öğrencilere deprem güvenliği becerilerinin öğretiminde video modelle öğretimin etkililiği sınanmış, becerinin kalıcılığı ve katılımcıların beceriyi farklı ortamlara genelleme durumları değerlendirilmiştir. Ayrıca bu çalışmada, uygulamanın yapıldığı okuldaki öğretmenlerden sosyal geçerlik verisi toplanmıştır. Çalışmanın katılımcıları, 16 yaşında OSB tanısı almış iki özel eğitim meslek okulu öğrencisinden oluşmaktadır. Videoda model olarak yer alan kişi, katılımcıların hafif düzey zihin yetersizliği bulunan bir akranıdır. Çalışmada tek denekli araştırma modellerinden davranışlar arası yoklama evreli çoklu yoklama modeli kullanılmıştır. Çalışma sonucunda video modelle öğretimin yaşam üçgeni oluşturma, acil toplanma alanına gitme ve afet çantası hazırlama becerisinin öğretiminde etkili olduğu belirlenmiştir. Ayrıca katılımcıların yedi, on dört ve yirmi bir gün sonra yapılmış olan kalıcılık oturumlarında, beceriyi sergilemeye devam ettikleri görülmüştür. Katılımcıların edindikleri beceriyi, öğretim ortamından farklı bir ortamda sergilemeleri ile genellemenin sağlandığı gözlenmiştir. Katılımcıların eğitim aldıkları okuldaki öğretmenlerden toplanan sosyal geçerlik verileri, öğretmenlerin çalışmaya yönelik düşüncelerinin olumlu yönde olduğunu göstermektedir. Videoda yer alan modelin katılımcıların akranı olması katılımcıların ilgilerini topladığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effectiveness of video model teaching in teaching earthquake safety skills to students with autism spectrum disorder was tested, the retention of the skill and the participants' generalization of the skill to different environments were evaluated. In addition, social validity data were collected from teachers at the school where the implementation was carried out. The participants of the study consisted of two 16-year-old special education vocational school students diagnosed with autism spectrum disorder. The model in the video was a peer of the participants with mild intellectual disability. In the study, the multiple probe model with inter-behavior probe phase, one of the single-subject research models, was used. As a result of the study, it was determined that teaching with the video model was effective in teaching the skills of forming a life triangle, going to the gathering area and preparing a disaster bag. In addition, it was observed that the participants continued to exhibit the skill in the retention sessions held seven, fourteen and twenty-one days later. It was observed that generalization was achieved when the participants exhibited the acquired skill in an environment different from the teaching environment. The social validity data collected from the teachers at the school where the participants received training showed that the teachers' opinions about the study were positive. It was observed that the fact that the model in the video was a peer of the participants aroused their interest.