أسايب التحفيز التربوي في السنة النبوية
Hz. Peygamber'in hadislerinde eğitime teşvik metotları
- Tez No: 963261
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDÜLKADİR EL-HÜSEYİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2011
- Dil: Arapça
- Üniversite: Şam Üniversitesi
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
Bu yüksek lisans tezi, 'Sünnetteki Eğitimsel Teşvik Yöntemleri' konusunu ele almakta ve bunları insan kişiliğinin inşasında ve davranışların İslami değerlere yönlendirilmesinde temel bir unsur olarak değerlendirmektedir. Araştırma, Hz. Peygamberin üstün bir eğitimci olarak çeşitli teşvik yöntemlerini kullanarak İslâm'ın mesajını taşıyan ve medeniyetin yükselişine katkıda bulunan bir nesil yetiştirdiği gerçeğinden hareket etmektedir. Çalışmanın önemi, genellikle fıkhî ve hukuki boyutlara yoğunlaşan şer'î çalışmaların eğitimsel yönü ihmal etmesinden kaynaklanan boşluğu doldurmasında ortaya çıkmaktadır. Araştırma problemi, Hz. Peygamber'in davet ve eğitiminde kullandığı teşvik araçlarının ortaya konulması ve bunların kapsamı ile her çağ için geçerliliğinin belirlenmesidir. Araştırmacı, ilgili hadisleri toplamak için tümevarım yöntemini, bu hadislerden ilkeleri çıkarmak için tümdengelim yöntemini, bunları çözümleyip sunmak için ise betimleyici yöntemi kullanmıştır. Bu bağlamda Kütüb-i Sitte taranmış, teşvikle ilgili rivayetler seçilmiş ve ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Elde edilen bulgular, nebevî teşvikin şu özelliklerle öne çıktığını göstermektedir: ahiret merkezli oluşu, ödül ve ceza arasında çeşitlilik göstermesi, bireysel farklılıklar ve yaş dönemlerini dikkate alması, hayatın bütün alanlarını kapsaması. Ayrıca, nebevî teşvikin amaçlarının doğru davranışın inşası, yanlışın düzeltilmesi, iyi örneklik oluşturma ve öğrenme sürecinde dikkati toplama olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Sonuç itibarıyla bu tez, bireyin maddî ve manevî ihtiyaçları arasında denge kuran, toplumsal kalkınmaya katkı sağlayabilecek salih bir Müslüman yetiştirmede teşviki etkili bir araç olarak gören bütüncül bir eğitim modeli ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis addresses the subject of educational motivational methods in the Prophetic Sunnah, considering them a fundamental element in shaping human character and guiding behavior toward Islamic values. The research is based on the premise that the Prophet Muhammad was an outstanding educator and teacher who employed diverse motivational techniques to raise a generation capable of carrying the message of Islam and contributing to the rise of civilization. The significance of the study lies in filling a gap within Islamic educational research, which has often been confined to jurisprudential and legal aspects while neglecting the pedagogical dimension. The research problem is defined as uncovering the motivational tools employed by the Prophet in his call and teaching, and demonstrating their comprehensiveness and relevance for all times. The researcher adopted the inductive method to collect relevant hadiths, the deductive method to derive motivational strategies, and the descriptive method to analyze and present them. In this process, the canonical six books of hadith were surveyed, the narrations related to motivation were identified, and then studied in detail. The thesis concludes that Prophetic motivation is characterized by several features, most notably: its strong connection to the Hereafter, the diversity of techniques between encouragement and deterrence, consideration of individual differences and life stages, and its comprehensiveness across all domains of life. It also demonstrates that the objectives of Prophetic motivation include establishing correct behavior, correcting mistakes, building righteous role models, and sustaining attention during learning. Thus, the thesis presents a holistic educational vision in which motivation functions as an effective means to prepare the righteous Muslim individual—balanced between material and spiritual needs—capable of contributing to the revival and advancement of the ummah.