Yerinde simülasyonun anestezi ve reanimasyon uzmanlarının teknik olmayan becerilerine ve hasta güvenliğine etkisi
The effect of in situ simulation on non-technical skills of anesthesiology and reanimation specialists and on patient safety
- Tez No: 963281
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ODABAŞI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıp Eğitimi ve Bilişim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Yerinde simülasyon eğitiminin, anestezi ve reanimasyon uzmanlarının teknik olmayan becerilerini (TOB) geliştirmek ve hasta güvenliğini artırmak için etkili bir yöntem olarak kabul edilmektedir. Ancak, bu eğitim yaklaşımının anestezi ve reanimasyon uzmanlarının sürekli mesleki gelişim programlarında kullanımı ve elde edilen sonuçların klinik uygulamalara yansımasına yönelik çalışmalar sınırlıdır. Bu çalışmanın amacı, yerinde simülasyon eğitiminin çocuk ameliyathanesinde görev yapan anestezi ve reanimasyon uzmanlarının teknik olmayan beceri düzeyleri ve hasta güvenliği üzerine etkisini değerlendirmek, aynı zamanda bu eğitime yönelik geri bildirimlerini almaktır. Ayrıca, çalışmada anestezi ve reanimasyon uzmanlarının yerinde simülasyon senaryolarında gözlemlenen teknik olmayan beceri performanslarının gerçek klinik ortamdaki performansları ile benzer olup olmadığı incelenmiştir. Bu araştırma, gözlemsel nitelikte, tek gruplu yarı deneysel (ön–son ölçümlü) bir tasarımda yürütülmüştür. 2023–2024 yılları arasında akademik bir üçüncü basamak çocuk hastanesinin ameliyathanesinde sekiz yerinde simülasyon oturumu gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın çalışma grubunu, çocuk ameliyathanesinde görev yapan sekiz anestezi ve reanimasyon uzmanı oluşturmuştur. Anestezi ve reanimasyon uzmanlarının teknik olmayan becerilerindeki değişim, simülasyon öncesi ve sonrasında gerçek ameliyathane ortamında yapılan gözlemlerle değerlendirilmiştir. Yerinde simülasyonun hasta güvenliğine etkisini değerlendirmek amacıyla, gözlemlenen ameliyatlarda görev alan ekip üyelerinin değerlendirmeleri ve anestezi sonrası derlenme/iyileşme ünitesi gözlemleri yapılmıştır. Veriler, Katılımcı Tanımlayıcı Bilgiler Formu, Gözlem Verileri Tanımlayıcı Bilgiler Formu, Anestezi Uzmanlarının Teknik Olmayan Becerilerini Değerlendirme Formu – Danimarka Versiyonu (ANTSdk)'nın Türkçe Versiyonu (ANTStr), Yerinde Simülasyon Eğitim Değerlendirme Formu, İntraoperatif Hasta Güvenliği Genel Değerlendirme Formu ve Anestezi Sonrası Derlenme/İyileşme Ünitesi Hasta Güvenliği Değerlendirme Formu aracılığıyla toplanmıştır. Anestezi ve reanimasyon uzmanlarının teknik olmayan becerilerinin simülasyon ve gerçek klinik ortamda karşılaştırılması için simülasyon video kayıtları iki bağımsız değerlendirici tarafından değerlendirilmiş ve simülasyon öncesi gerçek vaka gözlemleri ile karşılaştırılmıştır. Verilerin analizinde sayı, yüzde, ortanca, ortalama, standart sapma değerleri hesaplanmış, tekrarlı ölçümler ANOVA, Wilcoxon testi ve McNemar testleri kullanılmıştır. Bulgulara göre, anestezi ve reanimasyon uzmanlarının simülasyon öncesi ve sonrası teknik olmayan beceri düzeylerinde istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır (p>0,05). Ekip üyelerinin değerlendirmelerine göre intraoperatif hasta güvenliği performansında da anlamlı değişim saptanmamıştır (p>0,05). Ancak anestezi sonrası derlenme/iyileşme ünitesinde bronkospazm, aspirasyon, bilinç düzeyi ve kanama kontrolü parametrelerinde anlamlı iyileşme belirlenmiştir (p0,05). Anestezi ve reanimasyon uzmanlarının simülasyon öncesi gerçek ve simüle edilmiş vakalardaki teknik olmayan beceri puanları arasında anlamlı fark bulunmamıştır (p>0,05). Katılımcılar, yerinde simülasyon deneyimlerini olumlu değerlendirmiş ve eğitimden memnuniyetlerini ifade etmiştir. Sonuç olarak, tek bir yerinde simülasyon eğitiminin teknik olmayan beceri performansını anlamlı düzeyde geliştirmediği; ancak postanestezi bakım ünitesinde bazı hasta güvenliği göstergelerini iyileştirdiği görülmüştür. Gerçek ve simüle edilmiş ortamlarda gözlemlenen tutarlı performans, simülasyon ortamında klinik ortama benzer davranışların ortaya çıktığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In situ simulation training is recognized as an effective method for enhancing anesthesiology and reanimation specialists' non-technical skills (NTS) and improving patient safety. However, studies investigating the integration of this educational approach into continuous professional development programs and its translation into clinical practice remain limited. This study aimed to evaluate the effect of in situ simulation training on the non-technical skill levels and patient safety performance of anesthesiology and reanimation specialists working in a pediatric operating room, as well as to obtain their feedback regarding the training. Additionally, the study examined whether performance observed during in situ simulation scenarios reflected real clinical performance. This observational, single-group quasi-experimental (pre–post) study was conducted between 2023 and 2024 in the operating rooms of a tertiary pediatric hospital. Eight in situ simulation sessions were held with eight anesthesiology and reanimation specialists working in the pediatric operating room. Changes in participants' non-technical skills were assessed through observations conducted in the real operating room before and after the simulation training. To evaluate the impact of in situ simulation on patient safety, intraoperative team performance assessments and post-anesthesia care unit (PACU) observations were also performed.Data were collected using the Participant Information Form, Observation Data Form, Turkish version of the Anaesthetists' Non-Technical Skills Assessment Tool – Danish version (ANTSdk/ANTStr), In Situ Simulation Training Evaluation Form, Intraoperative Patient Safety Evaluation Form, and Post-Anesthesia Care Unit Patient Safety Evaluation Form. Simulation video recordings were independently rated by two evaluators and compared with prior in situ simulation real-case observations to assess the consistency between simulated and clinical settings. Descriptive statistics (number, percentage, median, mean, standard deviation) were calculated, and repeated-measures ANOVA, Wilcoxon, and McNemar tests were applied. Findings indicated no statistically significant difference in anesthesiologists' non-technical skill levels before and after simulation (p> 0.05). Likewise, intraoperative patient safety performance, as rated by team members, showed no significant change (p> 0.05). However, significant improvements were observed in the PACU for parameters such as bronchospasm, aspiration, consciousness level, and bleeding control (p 0.05). No significant difference was found between anesthesiology and reanimation specialists' non-technical skill scores in real and simulated cases prior to the in situ simulation(p > 0.05). Participants evaluated their in situ simulation experience positively and expressed satisfaction with the training. In conclusion, a single in situ simulation session did not significantly improve non-technical skill performance but was associated with improvements in certain patient safety indicators within the post-anesthesia care unit. The consistent performance observed across real and simulated settings suggests that participants exhibited clinical behaviors in the simulation environment similar to those demonstrated in actual practice.