Dekürarize hastaların derlenme ünitesinde rezidüel nöromuskuler blok düzeyinin araştırılması
- Tez No: 299055
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKÇABAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Postoperatif rekürarizasyon (PORK) farkedildiğinde hayati riske yol açacak komplikasyonlar erken ve uygun şekilde tedavi edilebilmektedir. Bu nedenle planlanan prospektif, gözlemsel çalışmada Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi ameliyathanesinde genel anestezi sonrasında derlenme odasına alınan hastaların operasyonda kullanılan NMBA'ların artık etkilerinin objektif olarak değerlendirilmesi ve ilişkili faktörlerin araştırılması amaçlanmıştır. Genel anestezi altında operasyon geçiren 18-65 yaş arası olguların NMBA kullanılarak anestezi sonrası derlenme odasına alındıklarında TOF monitorizasyonu ile rezidüel blok sıklık ve şiddeti ölçülmüştür.Çalışmada 218 kadın, 139 erkek olmak üzere toplam 357 hasta yer almıştır. PORK değerlendirilmesinde TOF stimülasyonuna verilen dördüncü seyirme yanıtının, birinci seyirme yanıtına oranından (T4/T1) elde edilen TOF değeri kullanılmıştır. TOF oranı
Özet (Çeviri)
Postoperative recurarisation (PORC) may cause life threatening complications which could be treated with early diagnosis. This non-randomized prospective observational study was performed in patients operated under general anesthesia, in the recovery room of Gazi University Faculty of Medicine to investigate the rate of recovery of neuromuscular blocker agents (NMBA) objectively.This study included 218 women and 139 men; totally 357 patients. TOF ratio (TOFR) which is the ratio of T4 divided by T1 by TOF stimulation is used to evaluate PORC. TOFR