Yerel (ata) tohumlarının ekoturizm tanıtımına etkisi: SWOT analizi ile Giresun örneği
The effect of local (ancestor) seeds on ecotourism promotion: Case of the Giresun with SWOT analysis
- Tez No: 963296
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKYURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Giresun Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ekoturizm Rehberliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ata tohumları, ekoturizmin temel öncüllerinde bulunan sürdürülebilirlik, biyo-çeşitliliğin korunması ve bölgesel kalkınma gibi konularla doğrudan bir ilişki içindedir. Çalışmanın temel amacı, ata tohumlarının ekoturizm faaliyetleriyle entegre edilerek, ekoturizm destinasyonlarının tanıtımında ve geliştirilmesinde kullanılıp kullanılamayacağının belirlenmesini sağlamaktır. Çalışma evrenini, Giresun ili ekoturizm destinasyonları ve ata tohumu ile turizm ilişkisi konusunda uzman olan turizm kamu yöneticileri, otel yöneticileri, seyahat acentesi yöneticileri, turizm akademisyenleri, ekoturizm destinasyonu muhtarları ve yerel ata tohumu üreticileri oluşturmaktadır. Çalışma örneklemini de bu uzmanlardan oluşan 12 kişilik bir grup oluşturmaktadır. Çalışmada, swot analizi ve yüz yüze görüşme tekniği kullanılmıştır. Swot analizi ve yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak elde edilen bulgular sonucunda; yerel (ata) tohumların korunmasına yönelik bilinçlendirme çalışmalarının yapılması, alt yapı eksikliklerinin giderilmesi, özel ve kamu kurumlarının iş birliği, turizm kapsamında tohum takas etkinlikleri, yerel ürün pazarlarının oluşturulması ve ata tohumu sergileri gibi çalışmaların gerçekleşmesi halinde Giresun ili ekoturizminin hem yerel ekonomiye katkı sağlayabileceği hem de ekoturizmin destinasyonlarının tanıtımında etkili bir unsur olabileceği sonuçlarına ulaşılmıştır. Ata tohumlarının Giresun ekoturizminde turistik talep yaratacak bir ürün olarak ön plana çıkarılmasının uygun olacağı konusunda uzmanların hemfikir olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Heirloom seeds are directly related to issues such as sustainability, biodiversity conservation and regional development, which are among the basic premises of ecotourism. The main objective of the study is to determine whether heirloom seeds can be used in the promotion and development of ecotourism destinations by integrating them with ecotourism activities. The study population consists of tourism public administrators, hotel managers, travel agency managers, tourism academicians, ecotourism destination headmen (mukhtars) and local heirloom seed producers who are experts on ecotourism destinations in Giresun province and the relationship between heirloom seeds and tourism. The study sample consists of a group of 12 people consisting of these experts. SWOT analysis and face-to-face interview techniques were used in the study. As a result of the findings obtained using SWOT analysis and face-to-face interview techniques; The findings suggest that ecotourism in Giresun could contribute to the local economy and be an effective tool in promoting ecotourism destinations if awareness-raising efforts are undertaken to protect local (ancestral) seeds, address infrastructure deficiencies, collaborate with private and public institutions, engage in tourism-related seed exchanges, establish local product markets, and hold heirloom seed exhibitions. It has been determined that experts agree that it would be appropriate to highlight ancestral seeds as a product that will create touristic demand in Giresun ecotourism.