Farklı dalga boylu ışık kaynaklarının domates tohumlarının çimlenme ve gelişimine etkileri
Determination of the effects of different wavelength light sources on germination and growing of tomato seeds
- Tez No: 922296
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULLAH SESSİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri ve Teknolojileri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, temel amacımız domates tohumlarının çimlenme süresini kısaltıp çimlenme oranını ve gelişimini hızlı bir şekilde artırmaktır. Bu amaç doğrultusunda bir çimlendirme kabini tarafımızdan yapılarak faklı dalga boylu ışık kaynakları kullanarak domates tohumlarının çimlenme ve büyüme süreçleri incelenmiştir. Çalışmada yapay aydınlatmada geleneksel ışık kaynakları yerine farklı renklerdeki LED ışık kaynakları kullanılmıştır. İlave olarak, farklı ışık spektrumları altında, ışığının özelliklerine göre tohumların çimlenmeleri ve domates fidelerinin büyümeleri üzerine olan etkileri incelenmiştir. Ölçümlerde, zamana bağlı olarak farklı renk ve dalga boylarında bitki kök uzunluğu, toplam bitki boyu, gövde çapı, pazarlanabilir bitki ağırlığı, yaprak sayısı, klorofil miktarı ve renk (L, a, b) analizleri yapılmıştır. Tez çalışması kapsamında, bitkisel materyal olarak bölgede çeşitli yerleşim alanlarında halen yaygın olarak yetiştirilen, 3 yerel çeşit olan Karacadağ, Lice ve Ahlat domates çeşitlerinin tohumları kullanılmıştır. Denemeler için 150 cm yükseklik, 75 cm genişlik ve 31 cm derinliği olan boyutlarda, etrafı sert ısı yalıtım levhası ile kaplanarak, dört farklı bölmeden oluşan kabindeki rafların tavanına ışık (kırmızı, soğuk beyaz, mavi, sıcak beyaz(gün) renklerine sahip bir bitki yetiştirme kabini yapılmıştır. Tohumların büyümesi için gerekli koşulları sağlamak amacıyla 6 x 12 gözden oluşan tohum çimlendirme ve büyüme tepsileri (viyolaları) kullanılmıştır. Tohumlar yaklaşık 1-1,5 cm derinliğe ekilmiştir. Domates tohumlarıın viyollara ekilmeden 2 gün öncesinden ıslatılmış ve ışıksız bir ortama bırakılmıştır. 2 gün sonra, viyollere doldurulan toprağın içerisine başlangışta çimlenme sağlanmak için 3 adet tohum bırıkılmıştır. Ekimden sonra büyüme ortamına alınan viyollere 4 gün boyunca ışık verilmemiştir. Işıksız ortamda 4 gün ıslak bir şekilde bekletilerek, çıkış yapmaları ve filizlenmeleri beklenmiştir. Tohumlar çıkış yaptıktan sonra ışıklı ortama geçilerek, otomatik zaman sayacı devreye alınmıştır. Bununla ışık alma ve karanlıkta kalma süreleri de izlenmiştir. Bitki, otomatik zaman sayacı ile 16 saat ışık ve 8 saat ise ışıksız, ortalam sıcaklık 25 ºC ve ortalama nem 57 rh olacak şekilde kapalı olan büyüme ortamına bırakılmıştır. Tohumlarin ekimi yapıldıktan sonra 42 gün boyunca 7 gün arayla bitki büyüme özellikleri incelenmiştir. Denemeler tesadüfî parsel deneme desenine göre planlanmış ve varians analiz yöntemi (ANOVA) kullanılarak analiz edilmiştir. Karşılaştırmalar DUNCAN testi % 5 ve % 1 önem derecesine göre yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, our main goal is to shorten the germination period of tomato seeds and to increase the germination rate and development rapidly. For this purpose, a germination cabinet was made by us and the germination and growth processes of tomato seeds were examined using different wavelength light sources. In the study, LED light sources with different colors were used instead of traditional light sources in artificial lighting. In addition, under different light spectrums, the effects on seed germination and the quality of tomato seedlings were examined according to the characteristics of the light. In the measurements, plant root length, total plant height, stem diameter, root collar diameter, number of leaves, marketable plant weight, root weight, number of leaves, crown width, chlorophyll amount and color (L, a, b) analyses were made in different colors and wavelengths depending on time. Within the scope of the thesis study, seeds of 3 local varieties, Karacadağ, Lice and Ahlat tomato varieties, which are still widely grown in various settlements in the region, were used as plant material. For the experiments, a plant growth cabin with light colors (red, cold white, blue, warm white (day)) was built on the ceiling of the shelves in the cabin consisting of four different compartments, with a height of 150 cm, a width of 75 cm and a depth of 31 cm, covered with a rigid heat insulation board. Seed germination and growth trays (violas) consisting of 6 x 12 cells were used to provide the necessary conditions for the growth of the seeds. The seeds were planted at a depth of approximately 1-1.5 cm. The tomato seeds were soaked 2 days before planting in the vials and left in a dark environment. After 2 days, 3 seeds were deposited into the soil filled in the vials to ensure initial germination. After planting, the vials placed in the growth environment were not exposed to light for 4 days. They were kept wet in a dark environment for 4 days and waited for emergence and sprouting. After the seeds emerged, they were moved to a light environment and an automatic timer was activated. With this, the durations of exposure to light and staying in the dark were also monitored. The plant was left in a closed growth environment with an automatic timer for 16 hours of light and 8 hours without light, average temperature 25 ºC and average humidity 57 rh. After the seeds were planted, plant growth characteristics were examined at 7-day intervals for 42 days. In the measurements, plant root length, total plant height, stem diameter, root collar diameter, number of leaves, marketable plant weight, root weight, number of leaves, crown width, chlorophyll amount, color (L, a, b) analyses were performed in different colors and wavelengths depending on time. The experiments were planned according to the randomized plot design and analyzed using the variance analysis method (ANOVA). Comparisons were made according to the DUNCAN test 5% and 1% significance level.