Hakan Günday'ın romanlarında kadının grotesk sunumu
Hakan Günday's grotesque female typologies in his novels
- Tez No: 963297
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MİNE NİHAN DOĞAN, DOÇ. DR. ÖMER ERSİN KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Çağdaş edebiyatın marjinal, karanlık ve çoğunlukla göz ardı edilen alanlarını görünür kılan Yeraltı Edebiyatı ekseninde Hakan Günday'ın romanlarında grotesk estetikle biçimlenen kadın karakterler; ölümcül kadın (Fr. femme fatale) arketipine dayanmaktadır. Günday, genellikle anlatılarında Yeraltı Edebiyatı'na özgü eril bir söylemi benimseyen bir yazar olarak öne çıkmakla birlikte; bu çalışmada, kadın temsillerine ve dişil söyleme bu perspektiften nasıl yaklaştığı da sorgulanmaktadır. Yazarın; Kinyas ve Kayra, Zargana, Piç, Malafa, Azil, Ziyan, Az, Daha ve Zamir olmak üzere dokuz romanı incelendiğinde kadınlara bakışın politik, sosyolojik, kültürel tabanlı ilerlediği görülmektedir. Bu durum da gotik- grotesk estetik içinde, varoluşçu boyutlarıyla kurguda fiziksel ve ruhsal betimlemelere yerini bırakmaktadır. Çalışmanın amacı, Günday'ın kadın karakterlerinin grotesk ve gotik imgeler aracılığıyla toplumsal normlara nasıl meydan okuduklarını, bastırılmış arzularını nasıl eyleme dönüştürdüklerini ve bu süreçte hem kurban hem de fail kimliğini nasıl üstlendiklerini ortaya koymaktır. Bu dönüşümün, yeraltı edebiyatının etik, estetik ve varoluşsal sorgulamalarına katkısı analiz edilmektedir. Yeraltı Edebiyatı genellikle bireyin toplum ve otoriteyle çatışmasına odaklanırken, kadın karakterler çoğunlukla arka planda kalmıştır. Ancak Günday'ın anlatı dünyasında grotesk estetikle biçimlenen ölümcül kadın figürü, kadınları edilgen nesnelerden etkin ve dirençli öznelere dönüştürür. Araştırma, belge analizi yöntemiyle gerçekleştirilmiş; Günday'ın romanlarının yanı sıra akademik ve dijital kaynaklar incelenerek kuramsal bir zemin oluşturulmuştur. Yeraltı edebiyatı, grotesk estetik ve femme fatale kavramları açıklanmış, kadın figürlerinin anlatıdaki yeri ile grotesk biçemle kurgulanışları dilsel, imgesel ve yapısal düzeyde değerlendirilmiştir. Günday'ın kadın karakterlerinin grotesk beden temsillerinin, gotik atmosfer ögeleri ve femme fatale imgeleri yalnızca bir dehşet estetiği yaratmakla kalmadığı; aynı zamanda varoluşsal sıkışmışlık, özgürlük arzusu ve toplumsal eleştiri gibi çok katmanlı anlamlar içerdiği görülmüştür. Bastırılmış arzularını eyleme dönüştüren bu figürler, okuyucuyu bireysel ve toplumsal düzeyde yüzleşmeye davet etmiştir. Bu tez, edebiyat ile felsefe arasındaki geçişkenliği göz önünde bulundurarak; cinsiyet, kimlik, arzu ve direniş kavramlarını çok boyutlu bir okuma perspektifiyle yeniden düşünmeye olanak tanımıştır.
Özet (Çeviri)
Within the framework of Underground Literature—which renders visible the marginal, dark, and often neglected domains of contemporary fiction—the female characters in Hakan Günday's novels are shaped by a grotesque aesthetic rooted in the archetype of the lethal woman (Fr. femme fatale). Although Günday frequently adopts a masculinist discourse characteristic of Underground Literature, this study also interrogates how he approaches representations of women and the feminine voice from this vantage point. Analyzing nine of his novels—Kinyas and Kayra, Zargana, Piç, Malafa, Azil, Ziyan, Az, Daha, and Zamir—it becomes evident that his depiction of women proceeds along political, sociological, and cultural lines. Within a Gothic-grotesque aesthetic, these dimensions give way to physical and psychological portrayals infused with existential concerns. The aim of this thesis is to demonstrate how Günday's female characters, through grotesque and Gothic imagery, challenge social norms, transform their repressed desires into action, and assume both victim and perpetrator roles. It analyzes how this transformation contributes to the ethical, aesthetic, and existential inquiries of Underground Literature. Whereas Underground Literature typically focuses on the individual's conflict with society and authority—often relegating women to the background—Günday's lethal women fashioned in a grotesque aesthetic convert passive objects into active, resilient subjects. The research employs document analysis: in addition to Günday's novels, academic and digital sources were reviewed to establish a theoretical foundation. Concepts such as Underground Literature, grotesque aesthetic, and the femme fatale are explicated, and the positioning and construction of female figures within the narratives are examined on linguistic, imagistic, and structural levels. It is found that the grotesque bodily representations of Günday's women, alongside Gothic atmospheric elements and femme fatale imagery, not only engender a horror aesthetic but also convey multilayered significations—existential entrapment, the yearning for freedom, and social critique. By actualizing their suppressed desires, these figures invite readers to confront both individual and collective issues. This thesis, mindful of the permeability between literature and philosophy, enables a multidimensional reinterpretation of gender, identity, desire, and resistance.