Uluslararası otel yöneticilerinin bakış açısıyla Türkiye'deki suç, terör ve şiddet olaylarının turizme etkilerinin incelenmesi
Crime, terrorism and violence in turkey from the perspective of international hotel managers analysing the effects on tourism
- Tez No: 963303
- Danışmanlar: PROF. DR. SEFER ŞENER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yöneticiler İçin İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışma Türkiye'de yaşanan suç, terör ve şiddet olaylarının turizme etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu amaçla çeşitli ülkelerde yer alan üst düzey otellerde yöneticilik yapan 15 kişiyle görüşme gerçekleştirilmiştir. Uluslararası otel yöneticilerinin bakış açısıyla Türkiye'deki suç, terör ve şiddet olaylarının turizme etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Çalışma sonucunda uluslararası otel yöneticilerinin yaşanan suç, terör ve şiddet olaylarının ekonomik kayba, imaj kaybına ve turist profilinin değiştiğine yönelik tespitler yaptığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of crime, terrorism and violence on tourism in Turkey. For this purpose, interviews were conducted with 15 people who work as managers in high-level hotels in various countries. It is aimed to examine the effects of crime, terrorism and violence on tourism in Turkey from the perspective of international hotel managers. As a result of the study, international hotel managers reported that crime, terrorism and violence incidents caused economic loss, loss of image and tourist.