Spor kulüplerinin güncel finansal krizleri ve 7405 sayılı Kanunun getirdiği yenilikler
Current financial crises of sports clubs and innovations brought by Law no. 7405
- Tez No: 963309
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA YAŞAR ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Spor, Law, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yöneticiliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'deki spor kulüplerinin güncel finansal krizleri çerçevesinde 7405 sayılı Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu'nun borçlanmaya ilişkin getirdiği yenilikleri incelemektir. Araştırmada karma yöntem kullanılmıştır. İlk aşamada nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş ve doküman analizi yapılmıştır. Bu kapsamda 7405 sayılı kanun, spor mevzuatının tarihsel gelişimi, spor kulüplerinin borçlanma alışkanlıkları ve uluslararası uygulamalar incelenmiştir. İkinci aşamada ise nicel araştırma yaklaşımı kullanılarak spor hukuku seminerine katılan 79 avukata anket uygulanmıştır. Anket, demografik bilgiler ve kapalı uçlu sorulardan oluşmuş, kulüplerin finansal sorunları, çözüm önerileri ve yeni kanuna ilişkin görüşler değerlendirilmiştir. Doküman analizinde, yeni kanunun spor kulüplerinin hukuki statüsünü değiştirdiği, spor anonim şirketleri için yeni düzenlemeler getirdiği ve mali disiplini artırmayı hedeflediği görülmüştür. Ayrıca yöneticilerin mali sorumluluklarını artıran ve yaptırımlar öngören düzenlemeler içermektedir. Anket sonuçlarına göre de, katılımcıların çoğunluğu (%60,76) kötü yönetim ve denetimsizliği spor kulüplerinin finansal sorunlarının birincil sebebi olarak görmektedir. Katılımcıların %65,82'si BDDK benzeri bir düzenleyici kuruluşun kurulmasını en etkili çözüm olarak değerlendirmektedir. Bununla birlikte, katılımcıların %78,48'i yeni kanunun kulüplerin borçlanma sorununa çözüm olabileceğine inanmamaktadır. Araştırma sonuçları, yeni kanunun spor kulüplerinin mali yapılarını güçlendirme potansiyeline sahip olduğunu, ancak uygulamada çeşitli zorluklar ve endişeler bulunduğunu ortaya koymaktadır. Spor kulüplerinin finansal sorunlarının çözümü için güçlü bir denetim mekanizması, harcama kontrolü, ücret limitleri ve profesyonel yönetimin gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the debt-related innovations introduced by Law No. 7405 on Sports Clubs and Sports Federations, within the framework of the current financial challenges faced by sports clubs in Turkey. A mixed-methods approach was employed in the research. In the first stage, a qualitative research approach was adopted and document analysis was conducted. In this context, Law No. 7405, the historical development of sports legislation, borrowing habits of sports clubs, and international practices were examined. In the second stage, a quantitative research approach was used, and a survey was applied to 79 lawyers attending a sports law seminar. The survey consisted of demographic information and closed-ended questions, evaluating the financial problems of clubs, solution proposals, and opinions on the new law. In the document analysis, it was observed that the new law changed the legal status of sports clubs, introduced new regulations for sports joint-stock companies, and aimed to increase financial discipline. It also includes regulations that increase the financial responsibilities of managers and provide for sanctions. According to the survey results, the majority of participants (60.76%) see poor management and lack of supervision as the primary cause of financial problems in sports clubs. 65.82% of participants consider the establishment of a regulatory institution similar to BDDK (Banking Regulation and Supervision Agency) as the most effective solution. However, 78.48% of participants do not believe that the new law can be a solution to the borrowing problem of clubs. The research results reveal that the new law has the potential to strengthen the financial structures of sports clubs, but there are various difficulties and concerns in implementation. It was concluded that a strong supervision mechanism, expenditure control, introducing salary caps and professional management are necessary for solving the financial problems of sports clubs.