Integrated risk prioritization and interaction analysis for sustainable production - a case study in industrial tape manufacturing
Sürdürülebilir üretim için entegre risk önceliklendirmesi ve etkileşim analizi - endüstriyel bant üretiminde bir vaka çalışması
- Tez No: 963308
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA EKİNCİ, PROF. DR. DENİZ TÜRSEL ELİİYİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İZMİR BAKIRÇAY ÜNİVERSİTESİ
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 184
Özet
Günümüz rekabetçi sanayi ortamında, işletmelerin sürdürülebilirliği ve pazar paylarını koruyabilmeleri, yüksek kalite standartlarını sağlama ve riskleri etkin şekilde yönetme yeteneklerine bağlıdır. Üretim süreçlerinde karşılaşılan hataların zamanında tespit edilip önlenmesi, hem maliyetleri azaltmakta hem de müşteri memnuniyetini artırarak işletmelerin rekabet avantajını güçlendirmektedir. Bu doğrultuda, kalite yönetimi ile entegre risk analiz yaklaşımları, işletmeler için stratejik bir gereklilik haline gelmiştir. Bu tez çalışmasında, endüstriyel yapıştırıcı bant üretim sürecinde karşılaşılan hata modlarının belirlenmesi, analiz edilmesi ve minimize edilmesi amacıyla FMEA yöntemi ile birlikte çok kriterli karar verme (ÇKKV) tekniklerinden VIKOR, DEMATEL ve ANP yöntemleri entegre bir şekilde kullanılmıştır. Hata modlarının yalnızca bağımsız olarak değil, sistem içerisindeki etkileşimleriyle birlikte değerlendirilmesi hedeflenmiştir. İlk olarak FMEA yöntemi ile üretim sürecindeki potansiyel hata türleri tanımlanmış, bu hataların oluşma olasılığı, şiddeti ve tespit edilebilirliği analiz edilmiştir. Ardından, VIKOR yöntemi ile hata modları çok kriterli değerlendirmeye tabi tutulmuş, DEMATEL yöntemi ile hata modları arasındaki neden-sonuç ilişkileri ortaya konmuş ve ANP yöntemi ile bu ilişkiler dikkate alınarak hata modları yeniden önceliklendirilmiştir. Çalışma sonucunda, en kritik hata modları belirlenmiş ve bu modların birbirleri üzerindeki etkileri sistematik biçimde analiz edilmiştir. Böylece, önleyici tedbirlerin hangi hata modlarına öncelikli olarak uygulanması gerektiği netleştirilmiştir. Elde edilen bulgular, üretim süreçlerinde kaliteyi artırmaya, maliyetleri düşürmeye ve müşteri memnuniyetini sağlamaya yönelik önemli katkılar sunmaktadır. Ayrıca, önerilen bütünleşik yöntem, endüstriyel yapıştırıcı bant sektörü dışında benzer üretim yapısına sahip diğer sektörlerde de uygulanabilecek bir model sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's highly competitive industrial environment, the sustainability and market presence of businesses depend on their ability to ensure high quality standards and effectively manage risks. Timely identification and prevention of failures in production processes not only reduce costs but also enhance customer satisfaction, thereby strengthening a company's competitive advantage. In this context, integrated approaches to quality management and risk analysis have become a strategic necessity for enterprises. This thesis presents an integrated approach using the FMEA method along with Multi-Criteria Decision Making (MCDM) methods - VIKOR, DEMATEL, and ANP - to identify, analyze, and minimize failure modes in the production process of industrial adhesive tapes. The aim is to evaluate failure modes not only independently but also by considering their interactions within the system. First, the FMEA method was used to determine potential failure modes in the production process and to analyze their severity, occurrence, and detection. Subsequently, the VIKOR method was employed for multi-criteria evaluation of the failure modes, the DEMATEL method revealed cause-effect relationships among them, and the ANP method reprioritized the failure modes based on these interdependencies. As a result of the study, the most critical failure modes were identified, and their interrelations were systematically analyzed. This enabled the determination of which failure modes should be prioritized for preventive actions. The findings contribute significantly to improving quality, reducing costs, and ensuring customer satisfaction in production processes. Moreover, the proposed integrated method offers a model that is applicable not only in the industrial adhesive tape sector but also in other industries with similar production structures.