Depremden etkilenen yapılara ilişkin hasar tespit raporlarının hukuksal niteliği ve yargısal denetimi
The legal character and judicial review of damage assessment reports for earthquake-affected buildings
  1. Tez No: 963310
  2. Yazar: UĞUR ÖZTEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 319
Özet
“Hasar tespiti”, bir idari faaliyet türü olarak özel idari kolluk faaliyetidir. 7269 sayılı Kanun'un m.13 hükmünde öngörülen hasar tespiti, anılan Kanun'un kapsamındaki kolluk tedbirleri arasındadır. Genel hayata etkili afetlerin ardından yürütülen bu idari faaliyet sonucunda, bireysel bir idari işlem olarak“hasar tespit raporu”düzenlenmektedir. Hasar tespit raporu, birçok temel hak ve özgürlük ile bağlantılı bir idari işlem olması nedeniyle önem arz etmektedir. Deprem afeti özelinde, gerek idari usul gerek yargısal denetim aşamasında özellikli durumlar arz eden hasar tespit raporu, diğer afet türlerinin gerçekleşmesinin ardından da düzenlenmektedir. Çalışmamızda, depremden etkilenen yapıların konu olduğu hasar tespit raporunun hukuksal niteliğinin yanı sıra idari usul ve yargısal denetim aşamaları irdelenerek hukuksal rejiminin açığa kavuşturulması amaçlanmaktadır. Bu bağlamda, tezin“Birinci Bölüm”ünde; öncelikle, hasar tespitine ilişkin teknik terimlerin kavramsal çerçevesi çizilmektedir. Ardından, hasar tespitinin idari faaliyet türleri arasındaki, hasar tespit raporunun ise idari işlem türleri arasındaki yeri kamu hizmeti ve idari işlem teorisi bağlamında saptanarak bahse konu kavramlara ilişkin hukuksal çerçeve çizilmektedir. Tezin“İkinci Bölüm”ünde; idari usul kavramına ilişkin genel açıklamaların ardından hasar tespit raporuna ilişkin öncelikle 7269 sayılı Kanun'da, ardından ise Hasar Tespit Genelgesinde öngörülen idari usul kurallarının, idari yargı içtihadındaki görünümleri ile birlikte tahliline yer verilmiştir. Böylelikle, bir idari işlem olarak karşımıza çıkan hasar tespit raporunun oluşum aşaması izlenmekte ve hukuksal niteliği belirlenen hasar tespit raporunun idari usul aşamasına ilişkin sorunlara çözüm önerileri getirilmektedir. Tezin son ve“Üçüncü Bölüm”ünde ise, bireysel kolluk işlemlerinden olduğu kanaatine varılan hasar tespit raporunun iptal davası özelinde arz ettiği özellikli durumlar aktarılmaktadır. Bu yolla, idari yargılama usulü kurallarına deprem afeti sonucu düzenlenen hasar tespit raporları penceresinden bir bakış sağlanmaktadır. Böylelikle, hasar tespit raporunun hukuksal niteliği aydınlığa kavuşturulmakla beraber, deprem afetinden idari yargı kararının kesinleşmesine değin idari usul ve yargısal denetim sürecinin izi sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
“Damage assessment”is a special administrative law enforcement activity as a type of administrative activity. As stipulated in Article 13 of Law No. 7269, damage assessment is among the law enforcement measures within the scope of the said Law. As a result of this administrative activity carried out following disasters affecting general life, a“damage assessment report”is issued as an individual administrative action. The damage assessment report is important as it is an administrative action linked to many fundamental rights and freedoms. In the case of earthquake disasters, the damage assessment report, which presents special situations both in administrative procedure and judicial review, is also issued after the occurrence of other types of disasters. In our study, we aim to clarify the legal regime of the damage assessment report for earthquake-affected buildings by examining its legal character as well as its administrative procedure and judicial review stages. In this context, in the“Chapter One”of the thesis, firstly, the conceptual framework of the technical terms related to damage assessment is drawn. Then, the place of damage assessment among the types of administrative activities and damage assessment report among the types of administrative procedures is determined in the context of public service and administrative action theory, and the legal framework regarding these concepts is drawn. In the“Second Chapter”of the thesis, following the general explanations on the concept of administrative procedure, the administrative procedure rules stipulated in the Law No. 7269 and then in the Damage Assessment Circular regarding the damage assessment report are analyzed together with their appearances in administrative judicial jurisprudence. Thus, the formation phase of the damage assessment report, which is an administrative action, is monitored and solutions are proposed to the problems related to the administrative procedure phase of the damage assessment report, whose legal character is determined. In the last and“Third Chapter”of the thesis, the special circumstances of the damage assessment report, which is considered to be one of the individual law enforcement actions, are presented in the special case of annulment. In this way, an overview of the rules of administrative procedure is provided from the perspective of damage assessment reports issued as a result of the earthquake disaster. Thus, the legal nature of the damage assessment report is clarified and the administrative procedure and judicial review process is traced from the earthquake disaster to the finalization of the administrative judgment.