Tabata ile 10 maksimum tekrarlı direnç ve karma egzersiz programlarının yetişkin erkeklerin morfolojik ve motor uygunluk bileşenlerine etkisi
Effects of tabata and 10 maximum resistance and mixed exercise programs on morphological and motor fitness components of adult men
- Tez No: 963313
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKİF ZİYAGİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Motor uygunluk; vücudun çeşitli hareketleri koordineli ve etkili gerçekleştirme yeteneğidir. Bu araştırmanın amacı, yetişkin erkeklerde 6 haftalık Tabata, 10 maksimum tekrarlı direnç ve karma egzersiz programlarının morfolojik ve motor uygunluk bileşenleri üzerindeki etkisini araştırmak olup, araştırmanın örneklemi, düzenli fitness egzersizleri yapan 18-28 yaş aralığındaki 36 erkek katılımcıdan oluşmaktadır. Araştırma deseni, rastgele atama yolu ile üç gruptan oluşmuş ön test-son test deneysel araştırma modelinde yapılmıştır. Çalışma grubu, Mersin ili Tarsus ilçesinde son 6 aydır düzenli fitness egzersizleri yapan 18-28 yaş katılımcılardan homojen şekilde oluşturulan 12'şer kişilik 3 gruptan; Tabata Egzersiz Grubu (TEG), Maksimum Kuvvet Egzersiz Grubu (MKEG) ve Karma Egzersiz Grubundan (KEG) oluşmuştur. Tüm gruplara ön ve son test için morfolojik ölçümler yapıldıktan sonra motor uygunluk testlerinden tekrarlı çoklu yön değiştirme testi, tekrarlı sıçrama testi, stork denge testi ve Nelson el-ayak reaksiyon testleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda verilerin normal dağılmadığı görülmüştür. Ön test ve son test sırasında Tabata, 10MT ve Karma gruplarının karşılaştırılmasında Kruskal-Wallis H testi kullanılırken 6 haftalık antrenmanın sonucunda Kruskal-Wallis H testinde anlamlı fark çıkanlarda farklılığın hangi gruptan kaynaklandığını bulmak için Mann-Whitney U testi, gruplar arasındaki anlamlılığa ise Wilcoxon testi ile bakılmıştır. Tüm gruplarda 6 haftalık egzersiz programının vücut kompozisyonu ve motor uygunluk etki büyüklüğünü belirlemek için ise non-parametrik Cohen's d analizlerinden r (EB (etki büyüklüğü)) değerine bakılmıştır. Analizlerde önemsiz, küçük, orta ve büyük etki büyüklükleri kullanılmıştır. Bu çalışmanın bulguları egzersiz programlarının etkinlik karşılaştırmasında (r etki büyüklüğüne göre), Esneklik ve Denge'de Tabata, 10 MT, Karma egzersiz programlarında anlamlı gelişme görülmemiştir. Dikey sıçramada en yüksek etkiyi 10 MT programı gösterirken Tabata ve Karma egzersiz programları etkili olamamıştır. Anaerobik güç'te en yüksek etkiyi 10 MT gösterirken Tabata ve Karma egzersiz programları etkili olamamıştır. Yön değiştirme süratinde ise 10 MT yüksek seviyede etkili, Karma yöntem orta etkili ve Tabata programı düşük seviyede etkilidir. El reaksiyon zamanında ise, Karma ve 10 MT programları orta seviyede etkili iken Tabata programı düşük seviyede etkili bulunmuştur. Ayak reaksiyon zamanında ise en etkili yöntem Tabata iken 10 MT orta etkilidir. Sonuç olarak, 10 MT güç, sıçrama, çeviklik ve el reaksiyonunda en etkili olurken Tabata, yağ kaybı ve ayak reaksiyonunda en etkili yöntem olmuştur. Karma program yağ kaybında Tabata'ya benzer etki gösterip, el reaksiyonunda 10 MT ile benzer şekilde orta düzeyde etkili olurken çeviklikte 10 MT'den sonra gelmiştir. Esneklik ve denge için bu çalışmada kullanılan programlar etkili bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Motor fitness is the ability to perform coordinated and effective body movements. This study aimed to examine the effects of 6-week Tabata, 10 maximal repetition resistance and mixed exercise programs on morphological and motor fitness components in adult men. The study included 36 male participants aged 18–28 who had been regularly exercising. Participants were randomly assigned to three equal groups (n=12): Tabata Exercise Group (TEG), Maximal Strength Exercise Group (MKEG), and Mixed Exercise Group (KEG). All had been training consistently over the past six months in Tarsus, Mersin. Pre- and post-test morphological measurements were taken, followed by motor fitness tests: repeated change of direction test, jump test, stork balance test and Nelson hand–foot reaction tests. Since data distribution was non-normal, non-parametric tests were used. The Kruskal–Wallis H test compared the three groups pre- and post-training. If a significant difference was found, the Mann–Whitney U test determined its source. Within-group differences were assessed with the Wilcoxon test. The r value from a non-parametric version of Cohen's d was used to determine effect size (insignificant, small, medium, large). Results showed no significant improvement in flexibility or balance in any group. For vertical jump and anaerobic power, the 10 MT program was most effective; Tabata and Mixed were not. In change of direction (agility), 10 MT was highly effective, Mixed was moderately effective, and Tabata had a low effect. In hand reaction time, 10 MT and Mixed were moderately effective, while Tabata showed low effectiveness. In foot reaction time, Tabata was the most effective; 10 MT was moderately effective. Regarding fat loss, Tabata had the strongest effect, and the Mixed group showed similar improvements. In conclusion, 10 MT training was most effective for power, jumping, agility, and hand reaction. Tabata training was superior for fat loss and foot reaction. The mixed program offered moderate benefits in fat loss and hand reaction but was less effective than 10 MT in agility. None of the programs significantly improved flexibility or balance.