Tabata antrenmanlarının U-19 futbolcularda bazı biyomotorik özelliklere etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of tabata trainings on some biomotoric features in U-19 football players
  1. Tez No: 798572
  2. Yazar: AYDIN MURAT DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI BAYRAM TEMÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bayburt Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu araştırma ile, futbolculara tabata protokolüne göre yaptırılan antrenmanın boy uzunluğu, vücut ağırlığı, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, bir tekrarlı maksimal kuvvet (1 TM), bacak kuvveti, durarak uzun atlama, 30 metre sürat ve şut hızı üzerine etkisinin olup olmadığının incelenmesi amaçlandı. Araştırmanın örneklem grubunu lisanslı olarak Gümüşhane Sportif Faaliyetler A.Ş Kulübü U-19 yaş grubunda oynayan 20 futbolcu oluşturdu. Çalışmaya başlamadan önce deneklerden araştırmaya dahil edilen parametrelere ait ilk ölçümler alındı. Katılımcılar yo-yo testi sonuçlarına göre 10 deney, 10 da kontrol olmak üzere iki gruba ayrıldı. 12 haftalık antrenman süresi boyunca deney grubuna rutin antrenmanlarına ek olarak haftada üç gün Tabata Protokolüne göre düzenlenmiş antrenman yaptırıldı. Kontrol grubu ise rutin futbol antrenmanlarına devam etti. Çalışma süresi sonunda, söz konusu ölçümler tekrar alındı. Bu ölçümler sonucunda elde edilen veriler bilgisayar ortamına aktarıldı. Verilerin analizinde SPSS 26 paket programı kullanıldı. Araştırma grubuna yönelik tanımlayıcı istatistikler yapıldıktan sonra, araştırma verilerinin normallik analizi Lorcu (2020)'nun çalışmasına itibar edilerek, örneklem sayısının az olması sebebiyle Shapiro-Wilk ile normallik sınaması yapıldı ve dağılımın normal olduğu görüldü. Yine verilerin çarpıklık ve basıklık değerleri Tabachnick ve Fidell (2013)'in bildirdiği -1,5 ile +1,5 arasında olduğu görüldü. Bundan dolayı analizlerde parametrik testlerden Repeated Measure, t testi ve Descriptive testleri kullanıldı. Gruplara ait ön test ve son test verilerinin istatistiksel olarak karşılaştırılması sonucu vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, vücut yağ yüzdesi, yağsız vücut ağırlığı ve 30 metre sürat değerlerinde istatistiksel olarak farklılığın anlamlı (p>0,05) olmadığı görüldü.
Özet (Çeviri)
With this research, it was aimed to examine whether the training performed by the football players according to the tabata protocol had an effect on height, body weight, body fat percentage, lean body weight, body mass index, one-time maximal strength (1 TM), leg strength, long jump by stopping, 30 meters speed and shooting speed. The sample group of the study consisted of 20 footballers playing in the Gümüşhane Sportif Faaliyetler A.Ş Club U-19 age group as licensed. Before starting the study, the first measurements of the parameters included in the study were taken from the subjects. According to the results of the yo-yo test, the participants were divided into two groups as 10 experiments and 10 controls. During the 12-week training period, the experimental group was trained according to the Tabata Protocol three days a week in addition to their routine training. The control group continued their routine football practice. At the end of the study period, these measurements were taken again. The data obtained as a result of these measurements were transferred to the computer environment. SPSS 26 package program was used in the analysis of the data. After the descriptive statistics were made for the research group, the normality analysis of the research data was taken into consideration by Lorcu (2020), and the normality test was performed with Shapiro-Wilk due to the low number of samples and it was seen that the distribution was normal. Again, the skewness and flatness values of the data were between -1.5 and +1.5 as reported by Tabachnick and Fidell (2013). Therefore, Repeated Measure, t test and Descriptive tests were used in the analyzes. As a result of the statistical comparison of the pretest and posttest data of the groups, it was seen that the statistically significant difference in body weight, body mass index, body fat percentage, lean body weight and 30-meter speed values was not significant (p>0.05).