Akıcı Okuma ve Okuduğunu Anlama Destek Eğitim Programının (OKA²DEP) özel öğrenme güçlüğü olan ortaokul öğrencilerinin okuma becerilerine etkisi
The effect of the Fluent Reading and Reading Comprehension Support Education Program (OKA²DEP) on the reading skills of middle school students with specific learning difficulties
  1. Tez No: 963314
  2. Yazar: HİLAL EZGİ ÇAPRAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BORA GÖRGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu araştırmanın amacı, akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerilerini desteklemek amacıyla tasarlanan Akıcı Okuma ve Okuduğunu Anlama Destek Eğitim Programının (OKA²DEP) Özel Öğrenme Güçlüğü (ÖÖG) olan 5, 6 ve 7. sınıf öğrencilerinin akıcı okuma ve okuduğunu anlama becerileri üzerindeki etkisini değerlendirmektir. Araştırma yöntem olarak tek denekli araştırma modellerinden değişen ölçütler modeli ile tasarlanmıştır. Araştırmanın katılımcı grubu 2023-2024 eğitim öğretim yılında İzmir ilinin Torbalı ilçesinde bir özel eğitim ve rehabilitasyon merkezinde eğitim alan ortaokula düzeyinde ÖÖG olan dört öğrenciden oluşmaktadır. Her katılımcı için on beş uygulama basamağı gerçekleştirilmiştir. Katılımcıların performansları değişkenlik gösterdiğinden yoklama sayıları farklılık göstermektedir. Bulgular incelendiğinde OKA²DEP'in katılımcıların bir dakikada okunan doğru kelime sayısı, doğru okuma yüzdesi ve okuduğunu anlama puanları üzerinde olumlu yönde etkisinin olduğunu göstermektedir. Ayrıca araştırmanın sosyal geçerlik verileri incelendiğinde ebeveynler, uygulamanın çocuklarının okuma becerisi üzerinde olumlu etkileri olduğunu, öğretmenler ise öğrencilerinin akıcı okuma becerisinde ve bir metni sınıfta sesli okumaya yönelik isteklerinde bir artış olduğunu ifade etmişlerdir. Sosyal karşılaştırma yoluyla elde edilen verilerde ise katılımcıların bir dakikada okuduğu doğru kelime sayısında normal gelişim gösteren akranlarına göre daha düşük performans sergileseler de araştırmanın başlama düzeyine göre kendi performanslarını arttırdığı görülmektedir. Dolayısıyla, ÖÖG olan öğrencilerle çalışan araştırmacı, uygulamacı ve öğretmenlerin bu araştırmada izlenen öğretim sürecini sistematik şekilde takip etmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the effect of the Fluent Reading and Reading Comprehension Support Education Program (OKA²DEP), designed to support fluent reading and reading comprehension skills, on the reading abilities of 5th, 6th, and 7th grade students with Specific Learning Disabilities (SLD). The study was designed using the changing criterion design, one of the single-subject research models. The participant group consisted of four middle school students diagnosed with SLD who were receiving education at a special education and rehabilitation center in the Torbalı district of İzmir during the 2023–2024 academic year. Fifteen intervention steps were carried out for each participant. Due to variability in participant performance, the number of probes differed among individuals. The findings indicate that OKA²DEP had a positive impact on the number of correct words read per minute, percentage of accurate reading, and reading comprehension scores of the participants. In addition, the social validity data revealed that parents observed improvements in their children's reading skills, while teachers reported an increase in students' fluent reading abilities and their willingness to read aloud in class. Although the number of correct words read per minute remained lower than their typically developing peers in the social comparison data, participants showed improvement in their own performance compared to their baseline levels at the beginning of the study. Therefore, it is recommended that researchers, practitioners, and teachers working with students with SLD systematically implement the instructional process followed in this study.