Geopolimer ile iyileştirilen zeminlerde karbon fiber katkısının zeminlerin fiziksel özellikleri üzerine olan etkisinin araştırılması ve optimizasyonu
Investigation and optimization of the carbon fiber additive effect on the physical properties of soils improved with geopolymer
  1. Tez No: 963315
  2. Yazar: MEHMET ALĞIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARDA BURAK EKMEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Geopolimerler, birçok mühendislik disiplininde çeşitli uygulama alanlarına sahip olup, çevre dostu özellikleri sayesinde özellikle geoteknik mühendisliği uygulamalarında giderek daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu tez çalışması kapsamında karbon fiber katkısının, geopolimer ile iyileştirilen zeminlerin fiziksel özelliklerine olan etkisi araştırılmış ve elde edilen veriler dikkate alınarak gerçekleştirilen çalışma sonucunda optimum bir tasarım oluşturulmuştur. Kontrol karışımlarında, geopolimer kullanılarak hedef dayanıma ulaşmak için uluslararası rehber veriler dikkate alınmış ve literatür dikkate alınarak karışım oranları belirlenmiştir. Fiber katkısız kontrol karışımları, 28 gün boyunca kürlenmeye bırakılmış ve kürlenme işlemi sonrası gerçekleştirilen deneylerle numunelerin serbest basınç ve eğilme dayanımı değerlerine ulaşılmıştır. Kontrol karışımının deneysel sonuçları elde edildikten sonra, mevcut karışıma çeşitli boy ve oranlarda karbon fiber eklenerek çok sayıda kombinasyon oluşturulmuştur. Oluşturulan kombinasyonlar aracılığıyla geopolimer ve karbon fiberin birlikte kullanımının zeminlerin fiziksel özellikleri üzerindeki etkisi incelenmiştir. Taramalı elektron mikroskobu (SEM) yardımıyla karbon fiberlerin numuneler içerisindeki dağılımı analiz edilmiştir. İstatistiksel değerlendirmeler sonucunda anlamlılık araştırması yapılarak güncel optimizasyon teknikleri ile geopolimerli karışımlarda karbon fiber için optimum oranlar belirlenmiştir. Bu sayede, karbon fiber ve geopolimer ile iyileştirilen zeminler için sonraki araştırmalara rehberlik edebilecek optimum bir tasarım elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Geopolymers are utilized in various engineering fields and are gaining popularity due to their environmentally friendly properties, especially in geotechnical engineering applications. The effect of carbon fiber addition on the physical properties of soils improved with geopolymers was investigated, and an optimal design was created based on the data obtained within the scope of this thesis. International guidelines were utilized to achieve target strength, and the mixture ratios were established based on reference mixes in the literature. The control mixtures without fiber additives were allowed to cure for 28 days, and the unconfined compressive and flexural strength values of the samples were obtained through experiments conducted after the curing process. After obtaining the experimental results of the control mixture, numerous combinations were created by adding carbon fibers of various sizes and ratios to the existing mix. The effect of combining geopolymer and carbon fibers on the physical properties of soils was investigated through the various combinations created. The distribution of carbon fibers within the samples was analyzed using a Scanning Electron Microscope (SEM). Following statistical evaluations, significance tests were conducted to determine the optimal ratios of carbon fiber in geopolymer mixtures using current optimization techniques. As a result, an optimal design was obtained that could guide future research on soils improved with carbon fiber and geopolymer.