Polikistik over sendromlu hastalarda Sestrin-1, Phoenixin-14 ve Nesfatin-1 düzeylerinin incelenmesi
Investigation of Sestrin-1, Phoenixin-14, and Nesfatin-1 levels in patients with polycystic ovary syndrome
- Tez No: 963335
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YEŞİM GÜVENÇ DEMİRAĞCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
POLİKİSTİK OVER SENDROMLU HASTALARDA SESTRİN-1, PHOENİXİN-14 VE NESFATİN-1 DÜZEYLERİNİN İNCELENMESİ Amaç: Polikistik over sendromu (PKOS); kronik anovulasyon, hiperandrojenizm ve polikistik over morfolojisinin bir araya gelmesiyle tanımlanan, reprodüktif çağdaki kadınlarda sık görülen kronik bir sendromdur. Çalışmanın amacı; sestrin-1, phoenixin-14, nesfatin-1 belirteçlerinin PKOS ile ilişkisini ve PKOS tanısındaki yerini ortaya koyarak literatüre katkı sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Rotterdam kriterlerine göre PKOS tanısı alan 30 hasta ve 30 sağlıklı kontrol çalışmaya dahil edilmiştir. Sestrin-1, phoenixin-14 ve nesfatin-1 düzeyleri ELISA yöntemi ile analiz edilmiştir. Veriler tanımlayıcı istatistikler, korelasyon analizleri, çoklu regresyon analizleri ve ROC analizleri yapılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF SESTRIN-1, PHOENIXIN-14, AND NESFATIN-1 LEVELS IN PATIENTS WITH POLYCYSTIC OVARY SYNDROME Objective: Polycystic ovary syndrome (PCOS) is a common chronic disorder in women of reproductive age, characterized by the coexistence of chronic anovulation, hyperandrogenism, and polycystic ovarian morphology. The aim of this study is to contribute to the literature by elucidating the relationship of the biomarkers Sestrin-1, Phoenixin-14, and Nesfatin-1 with PCOS and by assessing their potential role in the diagnosis of PCOS. Materials and Methods: A total of 30 patients diagnosed with PCOS according to the Rotterdam criteria and 30 healthy controls were enrolled in the study. The serum levels of sestrin-1, phoenixin-14, and nesfatin-1 were analyzed using the enzyme-linked immunosorbent assay (ELISA) method. The data were evaluated using descriptive statistics, correlation analyses, multiple regression analyses, and receiver operating characteristic (ROC) analyses.