Yaşlı bireylerde dispne, kuvvet, fiziksel aktivite, fonksiyonel mobilite ve denge durumlarının incelenmesi
Investigation of dyspnea, muscle strength, physical activity, functional mobility and balance in elderly individuals
  1. Tez No: 963336
  2. Yazar: ESRA SUDE AKIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLŞAH BARĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Yaşlı bireylerde dispne, kuvvet, fiziksel aktivite, fonksiyonel mobilite ve denge durumları etkilenmektedir. Ancak bu parametreler arasındaki ilişkiler hala belirsizdir. Bu nedenle mevcut çalışmada bu parametreler arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmaya 65-95 yaş aralığında olan 143 yaşlı birey dahil edildi. Yaşlı bireylerin bilişsel fonksiyonları, dispne seviyeleri, tepe öksürük ekspiratuar akış (TÖEA) değeri, el kavrama kuvveti, alt ekstremitelerin kuvveti, fiziksel aktivite düzeyi ile fonksiyonel mobilite ve denge durumları sırasıyla Standardize Mini Mental Durum Testi (SMMDT), Modified Medical Research Council Dispne Ölçeği (MMRCDÖ), taşınabilir tepe ekspiratuar akış ölçer (PEFmetre) (ExpiRite Peak Flow Meter, Çin) cihazı, hidrolik el dinamometresi (Baseline® Hydraulic Hand Dynamometer, New York, ABD), 30 Saniye Sandalyede Otur Kalk Testi, Yaşlılar İçin Fiziksel Aktivite Skalası (PASE), Süreli Kalk ve Yürü Testi ve Berg Denge Ölçeği kullanılarak değerlendirildi. Yeni Tip Koronavirus Hastalığı (COVID-19) geçiren ve geçirmeyen yaşlı bireyler arasında MMRCDÖ puanı, TÖEA ve kavrama kuvveti değerleri, 30 Saniye Sandalyede Otur Kalk Testi tekrar sayıları, PASE Ölçeği toplam puanı ve alt ölçek puanları, Süreli Kalk ve Yürü Testi süreleri ve Berg Denge Ölçeği puanları istatistiksel olarak benzerdi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Dyspnea, strength, physical activity, functional mobility, and balance are affected in elderly individuals. However, the relationships among these parameters remain unclear. Therefore, the current study aimed to investigate the relationship between these parameters. A total of 143 elderly individuals aged between 65 and 95 years were included in this study. Cognitive functions, dyspnea levels, peak cough expiratory flow (PCEF), handgrip strength, lower extremity strength, physical activity level, and functional mobility and balance status of elderly individuals were assessed using the Standardized Mini Mental State Examination (SMMSE), the Modified Medical Research Council Dyspnea Scale (MMRCDS), a portable peak expiratory flow meter (PEF meter) (ExpiRite Peak Flow Meter, China), a hydraulic hand dynamometer (Baseline® Hydraulic Hand Dynamometer, New York, USA), the 30-Second Chair Sit-to-Stand Test, the Physical Activity Scale for the Elderly (PASE), the Timed Up and Go Test, and the Berg Balance Scale, respectively. The MMRCDS score, PCEF and grip strength values, 30-Second Chair Sit-to-Stand Test repetitions, PASE total score and subscale scores, Timed-Up-and-Go Test times, and Berg Balance Scale scores were statistically similar between elderly individuals with and without Novel Coronavirus Disease (COVID-19) (p>0.05).